Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika
Операция «Ы» и другие приключения Шурика
Gatunek komedia slapstickowa
Rok produkcji 1965
Data premiery 16 sierpnia 1965
Kraj produkcji  ZSRR
Język rosyjski
Czas trwania 96 min
Reżyseria Leonid Gajdaj
Scenariusz Moris Słobodskoj
Leonid Gajdaj
Jakow Kostiukowski
Główne role Aleksandr Diemjanienko
Natalja Sielezniowa
Jurij Nikulin
Muzyka Aleksandr Zacepin
Zdjęcia Konstantin Browin
Scenografia Artur Berger
Montaż Walentina Jankowska
Produkcja Goskino
Dystrybucja Mosfilm

Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika (tyt. oryg. Операция «Ы» и другие приключения Шурика, Operacija "Y" i drugije prikliuczenija Szurika) – radziecka komedia slapstickowa z 1965 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Film składa się z trzech samodzielnych opowieści, których głównym bohaterem jest nieporadny i dobroduszny student Szurik. Noszą one tytuły: Partner (Напарник), Dziwne wrażenie (Наваждение) i Operacja Y (Операция „Ы“)[1]. Akcja filmu rozgrywa się w Moskwie i Zareczensku.

Film Operacja "Y", czyli przypadki Szurika okazał się hitem kinowym, a także stała się liderem sowieckiej dystrybucji filmu w 1965 roku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W opowieści "Partner" Szurik wywołuje w miejskim autobusie awanturę z chuliganem Fiedią, który nie chciał ustąpić miejsca ciężarnej dziewczynie. Fiedia zostaje ukarany przez milicję i trafia na budowę, gdzie ma za karę odpracować 15 dni. Kierownik budowy przydziela Fiedię do pomocy Szurikowi, który dorabia na budowie. W czasie odpoczynku dochodzi do konfliktu między Szurikiem a Fiedią, który zaczyna pogoń za Szurikiem po budowie. Sprytniejszy Szurik ośmiesza ciężkiego i niezdarnego Fiedię, używając do jego obezwładnienia dostępnych na budowie materiałów.

Akcja opowieści "Dziwne wrażenie" rozgrywa się w Moskwie, w czasie letniej sesji egzaminacyjnej. Szurik desperacko poszukuje notatek z egzaminów i dostrzega je u jadącej tramwajem studentki Lidy. Oboje są całkowicie zaaferowani czytaniem notatek. Lida, przekonana, że towarzyszy jej koleżanka, przychodzi wraz z Szurikiem do swojego mieszkania, gdzie uczą się, jedzą i przygotowują do egzaminu, nadal się nie zauważając. Po zdaniu egzaminów Szurik poznaję Lidę poprzez swojego kolegę. Zachwycony dziewczyną udaje się razem z nią do mieszkania, które wydaje mu się dziwnie znajome.

W opowieści "Operacja Y" dyrektor magazynu chce ukryć swoje malwersacje i wynajmuje trzech opryszków (Bałbies, Trus, Bywałyj), aby dokonali napadu i wyrządzili jak najwięcej zniszczeń w magazynie. Mają jeszcze za zadanie obezwładnić starą strażniczkę Gran, pilnującą magazynu. Jednak w tym dniu strażniczka, która wynajmuje pokój Szurikowi, prosi go, aby ją zastąpił. Rabusiom nie udaje się uśpić Szurika chusteczką nasączoną chloroformem i zaczyna się regularna bitwa pomiędzy Szurikiem a trzema napastnikami, przy użyciu dostępnych przedmiotów, w tym instrumentów muzycznych. Po pokonaniu rabusiów Szurik przypadkiem korzysta z chusteczki z chloroformem. Przybyła rano na miejsce strażniczka zastaje rabusiów śpiących razem z Szurikiem.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jedna z części filmu pt. Dziwne wrażenie, zaprezentowana jako dzieło samodzielne została wyróżniona w 1965 na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie nagrodą Srebrnego Smoka Wawelskiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]