Operacja 1001-Frombork

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Operacja 1001-Frombork - harcerska akcja odbudowy Fromborka.

Przebieg[edytuj]

W latach 1966-1973 prowadzono odbudowę Fromborka, w ramach akcji Związku Harcerstwa Polskiego pod kryptonimem "Operacja 1001-Frombork". 2391 instruktorów i harcerzy za swoją pracę, trwającą co najmniej trzy turnusy, otrzymało najwyższe wyróżnienie - tytuł Honorowego Obywatela Fromborka (HOF). "Operacja 1001-Frombork" przygotowywała obchody 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Akcja miała na celu odbudowanie miasta, które zostało poważnie zniszczone podczas II wojny światowej - kładziono ulice i chodniki, sadzono drzewka, odbudowywano budynki. Akcja była finansowana m.in. poprzez sprzedaż cegiełek.

Kierownikiem akcji z ramienia Głównej Kwatery ZHP był Ireneusz Sekuła.

Upamiętnienie[edytuj]

Z okazji zbliżającej się 40. rocznicy zakończenia "Operacji 1001-Frombork", na wniosek wiceprzewodniczącego ZHP hm. Rafała M. Sochy Rada Naczelna ZHP podjęła w dniu 18 listopada 2012 uchwałę, w której z uznaniem przyjęła inicjatywę spotkania osób wyróżnionych honorowym obywatelstwem Fromborka po 40 latach od zakończenia operacji. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że spotkanie to będzie wielkim przeżyciem dla jego uczestników, a także szansą na poznanie dorobku ZHP i uroku miasta Kopernika przez współczesnych harcerzy. W uchwale złożono podziękowanie władzom samorządowym Fromborka za pamięć o operacji, życzliwość oraz wspieranie harcerskich działań[1].

Przypisy