Operacja Bekon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja „Bekon”
Canadian Bacon
Gatunek komedia satyra
Data premiery 8 czerwca 1995
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 91 min
Reżyseria Michael Moore
Scenariusz Michael Moore
Główne role Alan Alda
John Candy
Rhea Perlman
Kevin Pollak
Rip Torn
Muzyka Elmer Bernstein
Zdjęcia Haskell Wexler
Produkcja Michael Moore
David Brown
Wytwórnia Dog Eat Dog Films
Gramercy Pictures
Maverick Picture Company
PolyGram Filmed Entertainment
Propaganda Films
Dystrybucja Gramercy Pictures
Budżet 11 mln $

Operacja „Bekon” (ang. Canadian Bacon) – amerykańska komedia z roku 1995. Jest jedynym filmem fabularnym autorstwa Michaela Moore’a niemającym cech dokumentu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu zimnej wojny, gospodarka USA pogrąża się w recesji, spowodowanej redukcją zbrojeń. Społeczeństwo, manipulowane przez lobbystów przemysłu zbrojeniowego, za całą sytuację obwinia Prezydenta USA. Aby powstrzymać kryzys Administracja amerykańska postanawia rozpocząć nowy konflikt. Niestety wszyscy potencjalni wrogowie albo już zostali pokonani albo nie są w stanie realnie zagrozić USA[1]. „Pomocy” odmawia nawet Prezydent Rosji (były Szef KGB), tłumacząc że nie ma środków na Program Rozbudowy Zbrojeń, gdyż obecnie wdraża „Program Rozbudowy Kanalizacji”. Po naradzie ze sztabowcami i specjalistami od PR decydują się sprowokować konflikt z Kanadą[2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono w Toronto, Hamilton oraz Niagara Falls, w prowincji Ontario. Dwór Parkwood Estate w Oshawa posłużył jako elewacja Białego Domu, zaś zabudowania huty Dofasco w Hamilton za fabrykę Hacker Dynamics. W scenie w której postacie Amerykanów z utęsknieniem spoglądają na ojczyznę, od której oddzielała ich rzeka Niagara, wykorzystano ujęcie na Zatokę Burlington z widokiem na hutę Stelco w Hamilton. W trakcie kręcenia filmu aktor grający szeryfa Bud Boomera zmarł na zawał serca i został zastąpiony dublerem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scena narady jest nawiązaniem do filmu Stanleya Kubricka Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę.
  2. Motyw Kanadyjsko-Amerykańskiego konfliktu zbrojnego został następnie wykorzystany w filmie Miasteczko South Park.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]