Operacja Meduza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Meduza
Wojna w Afganistanie (od 2001)
ilustracja
Czas 2 września 2006 - 17 września 2006
Miejsce Pandżwai, Zhari w Kandaharze
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciwko Talibom
Wynik taktyczne zwycięstwo koalicji;
strategiczne konsekwencje niejasne
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie
Dowódcy
nieznani Dadullah
Siły
około 1200 żołnierzy 2000 bojowników
Straty
Wielka Brytania 14 zabitych
1 zniszczony MR-2
Kanada 12 zabitych
Holandia 1 zabity
Stany Zjednoczone 1 zabity
512 zabitych
136 schwytanych[1]
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
31°32′52″N 65°27′15″E/31,547778 65,454167
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Meduza - to operacja międzynarodowych sił ISAF przeciwko talibom trwająca w dniach 2 - 17 września 2006. Celem operacji było rozbicie partyzantki talibów i wyparcie ich z południowych prowincji kraju, w których przejmują kontrolę.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Przebieg operacji od samego początku był korzystny dla ISAF. Już 3 września, czyli dzień po rozpoczęciu operacji, okazało się, że to wielka ofensywa na talibów, ponieważ zginęło już 200 talibów. Z kolei po stronie kanadyjskiej zabitych zostało 4 żołnierzy, a 9 rannych.

Oświadczenie sojuszu po pierwszym dniu walk: "Raporty wskazują, że ponad 200 bojowników talibów zostało zabitych, a operacja Meduza rozpoczęła się wcześnie rano w dniu 2 września 2006. Liczba ta została ustalona na podstawie informacji sił ISAF działających w Panjwaye i Zhari powiatów, jak również informacji przekazanych przez różnych urzędników afgańskich i obywateli mieszkających w pobliżu".

NATO orzekło również, że również nie było informacji o cywilach po pierwszym dniu intensywnych walk. Zwiadowcy NATO wytropili też działający w Kandaharze blisko tysiąc osobowy oddział talibów, a lotnictwo i piechota zamykają wokół niego pierścień obławy. Mułła Dadullah, komendant talibów z południa Afganistanu, twierdzi, że to wszystko kłamstwa i pobożne życzenia okupantów. W wyniku wielkiego ataku moździerzowego ze strony talibów zginęło 14 żołnierzy Wielkiej Brytanii. Na pomoc przyszły amerykańskie samoloty A-10 które nie tylko pomogły w walce z talibami, ale i zwiększyły przewagę psychiczną podczas krwawej operacji. Wsparcie lotnicze ostrzelały także pozycje Kanadyjczyków, ponieważ piloci, źle namierzyli stanowiska stacjonujących żołnierzy. W wyniku pomyłki zginęło 8 Kanadyjczyków. Następnie kanadyjska i holenderska artyleria zabiła co najmniej 51 bojowników talibskich. 9 września zginęło aż 94 bojowników w toczącej się w ramach operacji bitwa pod Pandżwai.

Po tygodniu walk dowództwo NATO twierdzi, że w ciągu tygodnia w Pandżwai zginęło prawie 300 talibów[1]. W następnych czterech dniach walki ucichły, ponieważ spora liczba talibów uciekła. 14 września wojska ISAF przejęły talibskie granaty, amunicję, rakiety[2].

Choć oficjalna data końca operacji to 17 września to później na terenie operacji trwały jeszcze sporadycznie walki.

Ofiary cywilne[edytuj | edytuj kod]

Ustalono, że podczas operacji zginęło 31 cywilów. 3 stycznia 2007 rzecznik NATO przyznał, że są dążenia do poprawy bezpieczeństwa cywilów i niezabijania niewinnej ludności[3].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Podczas operacji zabito ogromną liczbę talibów - 512 bojowników. Na dzień zakończenia operacji 17 września główny cel Meduzy, wyparcie talibów z południowych prowincji Afganistanu. Jednak później na nowo rozgorzały walki, nie rozbito talibskiej partyzantki. Tak więc nie można wytypować zwycięzcy operacji, ponieważ mimo dużych strat talibowie utrzymali to co mieli, a główne cele ISAF nie zostały spełnione.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]