Operacja sandomiersko-śląska
Operacja sandomiersko-śląska – część operacji wiślańsko-odrzańskiej przeprowadzonej w dniach od 12 stycznia do 3 lutego 1945 roku. Została przeprowadzona przez 1. Front Ukraiński pod dowództwem marsz. Iwana Koniewa.
1. Front Ukraiński rozpoczął swoją ofensywę 12 stycznia z przyczółka baranowsko-sandomierskiego. W ciągu 6 dni wojska radzieckie przełamały front niemiecki na długości 250 km i kontynuowały marsz w głąb od 120 do 150 km. Pod koniec ofensywy oddziały radzieckie zbliżyły się do Wrocławia i rozpoczęły forsowanie Odry.
19 stycznia 1945 roku wojska 1. Frontu Ukraińskiego przekroczyły granice Śląska i weszły nad Odrę, tworząc na jej zachodnim brzegu kilka przyczółków. 29 stycznia lewe skrzydło frontu, po zajęciu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zdobyło przyczółek na północ od Raciborza.
Wehrmacht wyraźnie nie godził się z zaistniałym stanem rzeczy i zmierzał w swych działaniach dokonać skrzydłowego uderzenia w kierunku północno-zachodnim w celu odblokowania okrążonego garnizonu wrocławskiego, oraz w kierunku południowym, właśnie w kierunku na Racibórz, starając się odebrać Górnośląski Okręg Przemysłowy, odrzucić wojska radzieckie za Odrę i ewentualnie wyjść na ich tyły. W celu zrealizowania owych zadań Niemcy zgromadzili w Sudetach i na Śląsku Opolskim znaczne siły. Zdołano doprowadzić rozbite wojska do porządku, zorganizować dowodzenie i podciągnąć odwody.
- Upamiętnienie.
Operacja sandomiersko-śląska w okresie Polski Ludowej została upamiętniona pomnikiem znajdującym się w miejscowości Mokre, na którym umieszczono napis, cyt:
![]() |
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- D. Sims, A. Schilling: Breakout from the Sandomierz Bridgehead. Field Artillery, październik 1990.
- Henryk Stańczyk: Operacja sandomiersko-śląska 1 Frontu Ukraińskiego. Bitwa o Górny Śląsk. Warszawa: WIH:Historia Militaris Polonica, 1996. ISBN 83-86213-29-9.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Wiślańsko-odrzańska operacja (pol.). Encyklopedia WIEM. [dostęp 5 października 2012].