Operacja sandomiersko-śląska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja sandomiersko-śląska
II wojna światowa, front wschodni, część operacji wiślańsko-odrzańskiej
Ilustracja
Pomnik w miejscowości Mokre upamiętniający operację sandomiersko-śląską prowadzoną w ramach ofensywy Armii Czerwonej przeprowadzonej 12 stycznia 1945 roku z przyczółka baranowsko-sandomierskiego
Czas

12 stycznia – 3 lutego 1945

Miejsce

Kielecczyzna, Śląsk

Terytorium

Polska, III Rzesza

Wynik

zwycięstwo ZSRR

Strony konfliktu
 III Rzesza  ZSRR
Dowódcy
Josef Harpe Iwan Koniew
brak współrzędnych

Operacja sandomiersko-śląska – część operacji wiślańsko-odrzańskiej przeprowadzonej w dniach od 12 stycznia do 3 lutego 1945 roku. Została przeprowadzona przez 1 Front Ukraiński pod dowództwem marsz. Iwana Koniewa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1 Front Ukraiński rozpoczął swoją ofensywę 12 stycznia z przyczółka baranowsko-sandomierskiego. W ciągu 6 dni wojska radzieckie przełamały front niemiecki na długości 250 km i kontynuowały marsz w głąb od 120 do 150 km. Pod koniec ofensywy oddziały radzieckie zbliżyły się do Wrocławia i rozpoczęły forsowanie Odry.

19 stycznia 1945 roku wojska 1 Frontu Ukraińskiego wkroczyły na Śląsk i sforsowały Odrę, tworząc na jej zachodnim brzegu kilka przyczółków. 29 stycznia lewe skrzydło frontu, po zajęciu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, zdobyło przyczółek na północ od Raciborza.

Wehrmacht wyraźnie nie godził się z zaistniałym stanem rzeczy i zmierzał w swych działaniach dokonać skrzydłowego uderzenia w kierunku północno-zachodnim w celu odblokowania okrążonego garnizonu wrocławskiego, oraz w kierunku południowym, właśnie w kierunku na Racibórz, starając się odebrać Górnośląski Okręg Przemysłowy, odrzucić wojska radzieckie za Odrę i ewentualnie wyjść na ich tyły. W celu zrealizowania owych zadań Niemcy zgromadzili w Sudetach i na Śląsku Opolskim znaczne siły. Zdołano doprowadzić rozbite wojska do porządku, zorganizować dowodzenie i podciągnąć odwody.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Operacja sandomiersko-śląska w okresie Polski Ludowej została upamiętniona pomnikiem znajdującym się w miejscowości Mokre, na którym umieszczono napis, cyt:

Z tego miejsca dnia 12.I.1945 roku o godzinie 4-tej wojska 1-go Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Koniewa huraganowym ogniem rozpoczęły ofensywę zimową, w wyniku której wyzwolona została Polska. Rozgromiony hitleryzm. Chwała niezwyciężonej Armii Radzieckiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Sims, A. Schilling: Breakout from the Sandomierz Bridgehead. Field Artillery, październik 1990.
  • Henryk Stańczyk: Operacja sandomiersko-śląska 1 Frontu Ukraińskiego. Bitwa o Górny Śląsk. Warszawa: WIH:Historia Militaris Polonica, 1996. ISBN 83-86213-29-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]