Opowieść zimowa (utwór Armii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opowieść zimowa
Utwór zespołu Armia
z albumu Legenda
Wydany 1991
Gatunek punk

hardcore punk

Długość 6:28
Twórca Tomasz Budzyński, Robert Brylewski
Producent Zuber
Wydawnictwo Wifon

Izabelin Studio Ars Mundi Metal Mind Productions Manufaktura Legenda/W Moich Oczach

Opowieść zimowa – utwór muzyczny polskiego zespołu punkrockowego Armia. Pochodzi z wydanej w 1991 roku płyty Legenda. Muzyka została skomponowana przez ówczesnych liderów zespołu: Tomasza Budzyńskiego i Roberta Brylewskiego. Tekst, jak wszystkich utworów z tej płyty, jest autorstwa Tomasza Budzyńskiego. Piosenka znajduje się również na płytach koncertowych zespołu: Exodus, Soul Side Story, Koncert na XX-lecie (DVD) i Przystanek Woodstock 2004 (DVD). Wersja bez wokalu, zatytułowana Okna, znalazła się na wydanej przez Metal Mind Productions w 2005 roku reedycji płyty Armia.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Kompozycyjnie utwór jest podzielony na dwie części – pierwsza zawiera dwie zwrotki i refren, druga – oddzielona częścią instrumentalną – jedną zwrotkę i różniący się nieco tekstem refren. Podczas nagrywania wersji demonstracyjnej przypadkiem nastąpiło sprzężenie gitarowe, które zostało następnie skopiowane na wersję oficjalną[1]. Kuba Wojewódzki określił tę piosenkę jako „symfonię punkrockową”.

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Jak większość utworów na płycie, Opowieść zimowa dotyczy poszukiwań duchowych autora. W tym czasie bliski był mu okołochrześcijański gnostycyzm. Jerzy Prokopiuk – jeden z czołowych polskich gnostyków – analizując teksty z płyty Legenda (określonej przez niego jako wrzask świata w warstwie muzycznej i perła poezji gnostyckiej w warstwie tekstowej) zauważa w Opowieści zimowej narodziny nadziei i oczekiwanie na wyzwolenie[2]. Tytuł i tekst nawiązuje do ludowej katolickiej tradycji, według której w noc wigilijną Dnia Św. Łucji (tj. noc z 12 na 13 grudnia) świat jest najbardziej narażony na działanie Szatana i służących mu czarów[3]. Zbieżność dat z terminem wprowadzenia stanu wojennego według Budzyńskiego nadaje utworowi dodatkowego wymiaru, jednak nie jest kluczowa, gdyż dotyczy on spraw ponadpolitycznych[4]. W tekście pojawia się fraza „niech Bestia śpi”, a każda zwrotka kończy się tekstem „W zimową noc niech nie wie nic Zły”, co przypomina strukturę litanii. Jest to rodzaj egzorcyzmu neutralizującego wzrastającą tej nocy moc Szatana, podobnie jak wymienione w tekście trzy bajki. Bajki te, będąc równocześnie tytułem innego utworu z płyty Legenda, mają działać na Złego usypiająco[5]. Motyw trzech bajek symbolizuje trzyczęściową strukturę Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena, która z kolei jest swoistą metaforą chrześcijańskiej historii zbawienia[6].

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Oddźwięk[edytuj | edytuj kod]

Opowieść zimowa bywa uznawana za najlepszy utwór zespołu. Zwyciężyła m.in. w plebiscycie przeprowadzonym na oficjalnym forum internetowym Armii[7]. Pojawiła się na Liście przebojów Programu Trzeciego w wydaniach 470-478, zajmując miejsca od 33 do 50 (w poczekalni)[8].

Na koncercie w warszawskiej Stodole (26 grudnia 2006 r.) jako gość zespołu Armia, „Opowieść zimową” zaśpiewał wokalista zespołu Lao CheSpięty[9].

 Zobacz też: Zimowa opowieść.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Księżyk, Robert Brylewski, Tomasz Budzyński. Komu przyśniła się Legenda?. „Brum”. 12 (47), grudzień 1997. [zarchiwizowane z adresu]. 
  2. Jerzy Prokopiuk. Gnoza i rock. List otwarty Jerzego Prokopiuka do Sławka Gołaszewskiego.. „i – miesięcznik trochę inny”. 6, 1991. [zarchiwizowane z adresu]. 
  3. Stanisław Hołodok: Święta Łucja. opoka.org.pl. [dostęp 2008-12-16].
  4. Tomasz Budzyński i Kuba Wojewódzki: Wywiad Kuby Wojewódzkiego z Tomaszem Budzyńskim. Magazyn Muzyczny. [dostęp 2008-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Marcin Bronhard, Krzysztof Głuch, Michał Protasiuk, Tomasz Budzyński. Głupiec na chmurze. „Inne Planety”. 2, 1998. Klub Fantastyki „Druga Era”. [zarchiwizowane z adresu]. 
  6. Jacek Dunin-Borkowski. Harry, Frodo i Jezus Chrystus. „Więź”. 520 (2), luty 2005. [zarchiwizowane z adresu]. 
  7. WIELKI FINAU - Legenda Survivor cz. IX - SUSŁA. 29 sierpnia 2006 r. [dostęp 2008-12-19].
  8. Opowieść zimowa. Program 3 PR. [dostęp 2018-01-31].
  9. Kasia Rogalska: Wywiad z Budzym i Spiętym. CKSPW Stodoła. [dostęp 2008-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]