Przejdź do zawartości

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie
Příběhy obyčejného šílenství
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

2005

Data premiery

17 lutego 2005

Kraj produkcji

Czechy
Słowacja
Niemcy

Język

czeski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Petr Zelenka

Scenariusz

Petr Zelenka

Główne role

Ivan Trojan
Zuzana Sulajová
Miroslav Krobot
Nina Divíšková

Muzyka

Karel Holas

Zdjęcia

Miro Gábor

Kostiumy

Martin Chocholoušek

Montaż

David Charap

Nagrody
Czeskie Lwy za najlepszy dźwięk i dla najlepszego aktora drugoplanowego (Miroslav Krobot) (2005)

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie (Příběhy obyčejného šílenství) – czeski film z 2005 roku w reżyserii Petra Zelenki, zrealizowany w koprodukcji ze Słowacją i Niemcami. Stanowi ekranizację wydanej przez reżysera cztery lata wcześniej sztuki teatralnej pod tym samym tytułem. Część biorących udział w filmie aktorów zagrała również w jej prapremierowej inscenizacji w Pradze.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

33-letni Petr popada w obłęd, odkąd pół roku temu rozstał się ze swoją ukochaną Janą. Stacza się – stracił pracę kontrolera lotów, teraz jest zwykłym robotnikiem w terminalu towarowym na lotnisku. Źle dzieje się także w małżeństwie jego rodziców. Ojciec popadł w skrajną apatię, co matka uważa za przejaw groźnych chorób, a ona sama niezdrowo ekscytuje się tragicznymi wydarzeniami w dalekich krajach i za wszelką cenę próbuje pomóc ich mieszkańcom. Petr przypadkowo spotyka parę, która jest gotowa płacić za to, by patrzył, jak uprawiają seks. Jego ojciec poznaje tymczasem dużo młodszą od siebie rzeźbiarkę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film uzyskał 9 nominacji do Czeskich Lwów za rok 2005, w tym dla najlepszego filmu. Ostatecznie otrzymał dwie statuetki: za najlepszy dźwięk oraz dla Miroslava Krobota jako najlepszego aktora drugoplanowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]