Oprogramowanie użytkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oprogramowanie użytkowe; aplikacja użytkowa, w skrócie aplikacja lub potocznie apka – każdy samodzielny program lub element pakietu oprogramowania, który nie jest zaliczany do oprogramowania systemowego lub programów usługowych (narzędziowych).

Inaczej, to oprogramowanie oferujące bezpośredni kontakt człowieka z komputerem, czyli realizujące interakcję użytkownika z komputerem. Oprogramowanie użytkowe przeznaczone jest do wykonywania czynności oraz rozwiązywania problemów zadanych przez tego użytkownika i wymaga uprzedniego uruchomienia systemu operacyjnego, na którym to oprogramowanie zostanie uruchomione.

Określenia takie jak aplikacja, aplikacja użytkowa, czy program użytkowy, są określeniami bliskoznacznymi dla oprogramowania użytkowego. Bywa ono również mylone lub utożsamiane z oprogramowaniem usługowym (narzędziowym)[1]. W polskiej wersji systemu operacyjnego OS X zamiast terminu „aplikacja” używany jest termin „program”.

Jako typowe przykłady oprogramowania użytkowego mogą służyć następujące grupy programów:

Oprogramowanie użytkowe może być też realizowane jako aplikacja internetowa – przykładem jest internetowy edytor o nazwie Dysk Google (Google Drive).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Porównaj definicję tego terminu [dostęp 2011-04-03] na portalu slownikkomputerowy.pl Ringier Axel Springer Polska. Podczas weryfikacji danego terminu słownik nie zawierał hasła "program usługowy".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adamczewski Piotr, Słownik informatyczny, Helion 2005