Opuscula Mathematica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opuscula Mathematica
Częstotliwość kwartalnik
Państwo  Polska
Wydawca UWND AGH
Organ Wydział Matematyki Stosowanej AGH
Rodzaj czasopisma matematyka
Pierwsze wydanie 1937
Redaktor naczelny Petru Cojuhari
ISSN 1232-9274
Strona internetowa

Opuscula Mathematicaczasopismo matematyczne założone w 1937 roku w Krakowie przez polskiego matematyka, pierwszego rektora Akademii Górniczo-Hutniczej (wtedy Akademii Górniczej) – Antoniego Hoborskiego.

Obecnie czasopismo jest wydawane przez Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH. Numer ISSN 1232-9274. Wszystkie artykuły publikowane przez to czasopismo są indeksowane i opisywane w Mathematical Reviews i Zentralblatt für Mathematik.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Opuscula Mathematica publikuje oryginalne prace badawcze z zakresu:

oraz innych działów matematyki stosowanej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym redaktorem pisma był Antoni Maria Emilian Hoborski. Pierwotnie ukazywało się jako wydawnictwo nieperiodyczne Zakładu Matematyki Akademii Górniczej w Krakowie i zawierało publikacje pracowników zakładu. Artykuły publikowano po francusku i niemiecku. W takiej formie ukazały się dwa zeszyty czasopisma.

W 1939 roku działalność redakcji przerwała wojna. Po wojnie w 1968 powstał Dział Zeszytów Naukowych AGH "Matematyka-Fizyka-Chemia" i przez pewien czas ukazywała się wydawana przez ten dział seria "Prace Matematyczne". W 1984 roku zdecydowano się powrócić do przedwojennej nazwy "Opuscula Mathematica". Od 1994 roku czasopismo było rocznikiem, od 2005 roku półrocznikiem a od roku 2008 ukazuje się kwartalnie. Autorami artykułów są matematycy nie tylko z Polski ale również z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Chin, Indii, Ukrainy, Czech, Rumunii, Mołdawii, Iranu, Kenii. Obecnie redaktorem naczelnym pisma jest prof. dr hab. Petru Cojuhari. Wszystkie artykuły publikowane są w języku angielskim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]