Oracle Application Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oracle Application Express
Bazy Danych
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Oracle
System operacyjny Microsoft Windows, Linux
Język programowania PL/SQL, SQL
Aktualna wersja stabilna 5.0.4.00.12 / 12 lipca 2016; rok temu
Licencja Oracle Technical Network License
Strona internetowa

Oracle Application Express (Oracle APEX, w poprzednich wersjach Oracle HTML-DB) – udostępniane przez firmę Oracle darmowe środowisko do tworzenia aplikacji internetowych w oparciu o bazę danych Oracle począwszy od wersji 9.2. Środowisko dostępne jest bezpłatnie w ramach licencji bazy danych Oracle.

Dzięki wykorzystaniu Oracle APEX możliwe jest tworzenie aplikacji internetowych bez znajomości języków HTML, JavaScript oraz języków i frameworków powszechnie wykorzystywanych do programowania logiki programu (PHP, Java EE, .NET, itp.). Application Express instalowany jest na bazie danych Oracle (także darmowej Oracle XE) zapewniając automatyczne połączenie pomiędzy aplikacją i bazą. Aplikacje publikowane są na wbudowanym w bazę serwerze Apache lub serwerze użytkownika (oficjalnie wspierane są Weblogic, Tomcat i Glassfish) z zainstalowanym komponentem Oracle REST Database Services.

APEX oferuje zbiór gotowych komponentów do budowy strony WWW, możliwość zmiany wyglądu poprzez specjalnie przygotowane szablony (podobne w działaniu do tzw. skórek) oraz narzędzia do pobierania, dodawania i modyfikacji danych z bazy bez znajomości języka SQL. Pozwala na kontrolę autoryzacji użytkowników na wielu poziomach aplikacji. Cały proces tworzenia aplikacji może przebiegać bez konieczności pisania kodu. Zaawansowani programiści mają możliwość pisania skryptów (JavaScript), procedur PL/SQL oraz integracji tworzonych aplikacji z zewnętrznymi źródłami (np. biblioteki JS, usługi sieciowe, serwery druku) bez ingerencji w kod samego APEXa.

APEX może być zainstalowany na każdej platformie współpracującej z bazą danych Oracle. Jednakże tworzenie i używanie aplikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW i jest całkowicie niezależne platformowo.

Wadą APEX-a jest brak współpracy z innymi bazami danych, zamknięty kod, trudności z tworzeniem własnych szablonów wyglądu oraz niedostatecznie rozbudowany proces wykrywania błędów (debugging) i brak narzędzia kontroli wersji.

Najnowsza wersja (5.0) została rozbudowana m.in o nowy Page Designer, ulepszone interaktywne oraz mobilne raportowanie, obsługę deklaratywną okien modalnych i szablony wyglądu zgodne z HTML5 i Responsive Web Design.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]