Oracle Application Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oracle Application Express
Ilustracja
Oracle APEX 18.1 – narzędzie tworzenia aplikacj
Autor Oracle
Aktualna wersja stabilna 19.1.0.00.15/ 29 kwietnia 2019; ponad 2 lata temu
Język programowania PL/SQL, SQL, JavaScript
System operacyjny Microsoft Windows, Linux, Oracle Solaris on SPARC (64 bit), Oracle Solaris x86-64 (64 bit), HP-UX Itanium
Rodzaj Bazy Danych
Licencja Oracle Technical Network License
Strona internetowa

Oracle Application Express (Oracle APEX, w poprzednich wersjach Oracle HTML-DB) – udostępniane przez firmę Oracle darmowe środowisko typu Low-code development do tworzenia aplikacji internetowych w oparciu o bazę danych Oracle począwszy od wersji 9.2. Środowisko dostępne jest bezpłatnie w ramach licencji bazy danych Oracle.[1]

Dzięki wykorzystaniu Oracle APEX możliwe jest tworzenie aplikacji internetowych bez znajomości języków HTML, JavaScript oraz języków i frameworków powszechnie wykorzystywanych do programowania logiki programu (PHP, Java EE, .NET itp.). Application Express instalowany jest na bazie danych Oracle (także darmowej Oracle XE) zapewniając automatyczne połączenie pomiędzy aplikacją i bazą. Aplikacje publikowane są na wbudowanym w bazę serwerze Apache lub serwerze użytkownika (oficjalnie wspierane są Weblogic, Tomcat i Glassfish) z zainstalowanym komponentem Oracle REST Database Services.

APEX oferuje zbiór gotowych komponentów do budowy strony WWW, możliwość zmiany wyglądu poprzez specjalnie przygotowane szablony (podobne w działaniu do tzw. skórek)[2] oraz narzędzia do pobierania, dodawania i modyfikacji danych z bazy bez znajomości języka SQL. Pozwala na kontrolę autoryzacji użytkowników na wielu poziomach aplikacji. Cały proces tworzenia aplikacji może przebiegać bez konieczności pisania kodu. Zaawansowani programiści mają możliwość pisania skryptów (JavaScript), procedur PL/SQL oraz integracji tworzonych aplikacji z zewnętrznymi źródłami (np. biblioteki JS, usługi sieciowe, serwery druku) bez ingerencji w kod samego APEXa.

APEX może być zainstalowany na każdej platformie współpracującej z bazą danych Oracle. Jednakże tworzenie i używanie aplikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW i jest całkowicie niezależne platformowo.

Wadą APEX-a jest zamknięty kod, trudności z tworzeniem własnych szablonów wyglądu oraz niedostatecznie rozbudowany proces wykrywania błędów (debugging) i brak narzędzia kontroli wersji.

Wersja (5.0) została rozbudowana m.in. o nowy Page Designer, ulepszone interaktywne oraz mobilne raportowanie, obsługę deklaratywną okien modalnych i szablony wyglądu zgodne z HTML5 i Responsive Web Design.

Wraz z nową wersją (5.2) została zmieniona numeracja na 18.1, oznaczającą rok i numer kwartału wydania. Zmiana ta związana jest z nową nomenklaturą numeracji Oracle.

App Builder [3][edytuj | edytuj kod]

Główne narzędzie do wizualnego tworzenia, rozwoju, monitorowania użycia i publikacji aplikacji. Umożliwia także przygotowanie gotowego szablonu aplikacji, zawierającego szereg najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności, za pomocą wbudowanego kreatora (blueprint). Możliwe jest również skorzystanie z kreatora tworzącego aplikację na podstawie istniejących danych zawartych w plikach csv lub xls.

SQL Workshop[4][edytuj | edytuj kod]

Klient SQL umożliwiający wszelkie operacje na danych zawartych w bazie, tworzenie i modyfikację struktur danych, oraz programowanie w języku pl/sql.

Quick SQL[edytuj | edytuj kod]

Generator kodu SQL oraz pl/sql umożliwiający szybkie tworzenie struktur danych, oraz obsługujących je API zgodnie z zasadami najlepszych praktyk programistycznych.

RESTful Service[edytuj | edytuj kod]

Wizualny interfejs do konfigurowania web-serwisów REST-owych umożliwiających udostępnianie danych poprzez sieć.

TeamDevelopment[edytuj | edytuj kod]

Zestaw wbudowanych narzędzi umożliwiających zarządzanie cyklem rozwoju aplikacji, pracą programistów, śledzeniem błędów i kamieni milowych. Użytkownicy aplikacji mogą również przekazywać w czasie rzeczywistym informacje zwrotne, które następnie można zakwalifikować do czynności do zrobienia, błędów lub funkcji, oraz przypisać je do konkretnego programisty.

Packaged Apps[5][edytuj | edytuj kod]

Zestaw bezpłatnych aplikacji gotowych do instalacji i bezpłatnego użytku. Wśród nich znajdują się aplikacje demonstracyjne, pokazujące możliwości środowiska APEX oraz pełnoprawne aplikacje biznesowe, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w firmie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powered by Oracle, „Oracle APEX” [dostęp 2018-06-05] (ang.).
  2. Application Express App Builder User's Guide, docs.oracle.com [dostęp 2018-06-05] (ang.).
  3. Application Express App Builder User's Guide, docs.oracle.com [dostęp 2018-06-05] (ang.).
  4. Application Express SQL Workshop Guide, docs.oracle.com [dostęp 2018-06-05] (ang.).
  5. Packaged Apps, „Oracle APEX” [dostęp 2018-06-05] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]