Orange TV (IPTV)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Orange TV
Orange TV
Data startu 19 czerwca 2006
Właściciel Orange Polska
Kraj nadawania  Polska
Strona internetowa

Orange TV (Internet Protocol TeleVision) (pod nazwą Usługa TV gdy telewizja zamawiana jest bez internetu) – usługa IPTV świadczona przez Orange, działająca w standardzie TVoDSL wraz z Neostradą. W latach 2006–2008 usługa nosiła nazwę Videostrada, a w latach 2008-2012 Neostrada TP z telewizją (znana różnież jako Neostrada z TV), od 16 kwietnia 2012 r. pod obecną nazwą.

Orange TV w technologii kablowej umożliwia oglądanie programów telewizyjnych oraz korzystanie z wypożyczalni filmów na życzenie (VoD) bez montowania anteny, z wykorzystaniem zwykłej linii telefonicznej. Na koniec 2009 z jej usług korzystało ponad 100 tys. abonentów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Videostrada została uruchomiona 19 czerwca 2006 przez Telekomunikację Polską we współpracy z partnerem biznesowym Canal+ Cyfrowy – operatorem platformy cyfrowej Cyfra+[2][3]. Klienci otrzymywali dostęp do 17 niezależnych programów, do których istniała możliwość dokupienia pakietów telewizyjnych z oferty Cyfry+, ale świadczonych w technologii DSL. Usługa ta nosiła nazwę Cyfra+ DSL, a jej oferta programowa i ceny pakietów dostępne w Videostradzie TP były takie same jak w ofercie platformy satelitarnej Cyfra+. Do wyboru klienci mieli ówczesne pakiety: Startowy, Tematyczny, Komfortowy lub Prestiżowy oraz dwie opcje dodatkowe: Canal+ i HBO.

W 2008 roku Cyfra+ DSL została wycofana z oferty, a w jej miejscu TP włączyła własne pakiety programowe: Podstawowy M i L. W ofercie pozostały opcje dodatkowe Canal+ i HBO. W sierpniu 2008 roku nadawanie rozpoczął kanał tworzony przez operatora Orange Sport, który utworzył nowy pakiet pod tą samą nazwą. Sama Videostrada 1 września 2008 r. została przemianowana na Neostrada TP z telewizją.

Z kolei 27 października 2008 ruszyła platforma cyfrowa Neostrada TP z telewizją oferująca dwa pakiety: Podstawowy i Orange Sport. W kolejnych latach ofarta Neostrady z telewizją została rozbudowana, zarówno w technologii satelitarnej, jak i kablowej.

9 czerwca 2011 całkowicie zmieniono ofertę pakietową, pakiety telewizyjne tp zostały zastąpione przez pakiety telewizji n[4].

16 kwietnia 2012 w związku z rebrandingiem TP zmieniono nazwę z Neostrada TP z telewizją na Orange TV.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Obraz o jakości płyty DVD (rozdzielczość 720x576) w postaci cyfrowej kodowany jest w formacie H.264/MPEG-4 AVC, a przesyłany jest przez łącze ADSL2+ lub VDSL. Dekodowaniem obrazu zajmują się dekodery Sagem IAD 80, Sagem IAD 81, Sagemcom UHD 86 oraz Sagemcom UHD 88, które są podłączane kablem ethernet do Liveboxa TP lub dedykowanego routera VDSL. Do każdego dekodera przesyłany jest indywidualny sygnał. Łącze Videostrady ma przepustowość 4 Mb/s, co wystarcza zarówno na transmisję telewizji, VoD, PVR oraz inne usługi. HDTV jest dostępna po zwiększeniu przepustowości do 8Mb/s i zastosowaniu odpowiedniego standardu kodowania dla telewizji HD. Standardowo dekoder musi być podłączony do routera LiveBox lub dedykowanego modemu VDSL. Usługa jest również dostępna w technologii FTTH[5], jednakże istnieje możliwość podłączenia telewizji IPTV przez inne routery. Warunkiem działania usługi na innym routerze jest możliwość przypisania w konfiguracji routera osobnych parametrów VPI/VCI dla fizycznego portu Ethernet.

Multiroom jest dostępna na łączach o wyższych przepływnościach VDSL, FTTH[6].

Na potrzeby telewizji w technologii IPTV oraz pozostałych usług Orange posiada sieć agregacyjną IP/MPLS Ethernet o właściwej pojemności i niezawodności, z zaimplementowanymi mechanizmami Multicast. Atutem tych działań jest możliwość oglądania telewizji bez posiadania Neostrady, transmisja video jest całkowicie niezależna od transmisji internetowej.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]