Order Łaźni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Łaźni
Order of the Bath
Awers
Awers insygniów orderu cywilnego (GCB)
Awers
Awers insygniów orderu wojskowego (GCB)
Baretka
Baretka
Ustanowiono

18 maja 1725

Dewiza

– order cywilny: TRIA IUNCTA IN UNO (TRZY ZŁĄCZONE W JEDNO)
– order wojskowy: ICH DIEN (SŁUŻĘ)

Order Łaźni (pełna nazwa Wielce Zaszczytny Order Łaźni, ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż w 1128 roku. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani.

Przyznawany jest w trzech klasach różniących się wyglądem:

 • Kawaler Krzyża Wielkiego lub Dama Krzyża WielkiegoKnight Grand Cross lub Dame Grand Cross (GCB) – wielka wstęga i łańcuch,
 • Kawaler Komandor lub Dama KomandorKnight Commander lub Dame Commander (KCB lub DCB) – krzyż komandorski z gwiazdą,
 • TowarzyszCompanion (CB) – krzyż komandorski.

Istnieją dwie kategorie orderu: cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).

Pomyślany wstępnie jako odznaczenie za męstwo, obecnie nadawany jest także cywilom, mężczyznom i kobietom. Zawołaniem orderu jest łacińska maksyma Tria iuncta in uno (trzy złączone w jednym), co może odnosić się do Trójcy Świętej, jak i do (co bardziej prawdopodobne) unii Anglii, Szkocji i Irlandii. Drugim mottem jest staroniemieckie Ich dien (służę) – dewiza księcia Walii, ale odnosi się wyłącznie do dekorowanych wojskowych.

Order Łaźni jest obecnie trzecim w hierarchii orderem brytyjskim, po Orderze Podwiązki i Orderze Ostu[1] (dawniej Order Świętego Patryka, związany z Irlandią, był na trzecim miejscu, ale współcześnie istnieje wyłącznie w teorii; nikt nie został nim odznaczony po 1934, a ostatni kawaler zmarł w 1974).

Odznaczenie Orderem Łaźni połączone jest z uroczystością w kaplicy orderowej, którą jest kaplica Henryka VII w Opactwie Westminsterskim. Chór kaplicy jest ozdobiony herbami kawalerów i dam wszystkich klas orderu, a odznaczeni wyższymi klasami są zaszczycani umieszczeniem w kaplicy ich klejnotów herbowych naturalnej wielkości, rzeźbionych w drewnie lipowym, polichromowanym i pozłacanym. Ponieważ przyznanie orderu równoznaczne jest z nadaniem szlachectwa, taką reprezentację heraldyczną otrzymują także odznaczeni nieposiadający wcześniej własnych herbów. Przywilej nadania herbu przysługuje również obcokrajowcom odznaczonym orderem, lecz bez nobilitacji i prawa używania tytułu sir przed imieniem[2].

Liczba osób odznaczonych orderem, tj. członków orderu, jest ściśle określona jego statutami, które przewidują:

 • 120 kawalerów i dam wielkiego krzyża (łącznie z Wielkim Mistrzem Orderu);
 • 355 kawalerów komandorów i dam komandorów;
 • 1 925 towarzyszy[3].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Łaźni.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Łaźni.

Wśród Polaków odznaczonych Orderem Łaźni można wymienić Pawła Edmunda Strzeleckiego (jako jednego z pierwszych cywili, który otrzymał ten order[4]), wiceadm. Jerzego Świrskiego, gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka[5], gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, gen. Stanisława Szeptyckiego, gen. Stanisława Tatara i gen. Bronisława Regulskiego, oraz prezydentów RP: Lecha Wałęsę[6] i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Orders and Medals. cabinetoffice.gov.uk. [dostęp 2021-09-07]. (ang.).
 2. The Most Honourable Order of the Bath
 3. The Monarchy Today: Order of the Bath
 4. Paweł Edmund Strzelecki - pierwszy Polak, który okrążył świat w celach naukowych, idearepublica.pl [dostęp 22-08-2022]
 5. Tadeusz Jeziorowski: Dziękujemy Wam Polacy! Odznaczenia państw alianckich dla żołnierzy polskich. Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1995, s. 10.
 6. W 1991 roku – na podstawie The Monarchy Today: Order of the Bath

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]