Order Świętego Jerzego (Federacja Rosyjska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order św. Jerzego
Орден Святого Георгия
Awers
Awers I klasy
Awers
Awers II klasy
Awers
Awers III klasy
Awers
Awers IV klasy
Baretka
Baretka I klasy
Baretka
Baretka II klasy
Baretka
Baretka III klasy
Baretka
Baretka IV klasy
Ustanowiono

20 marca 1992

Dewiza

ЗА СЛУЖБУ И ХРАБРОСТЬ
(za służbę i odwagę)

Powyżej

Order Świętego Andrzeja

Poniżej

Order „Za zasługi dla Ojczyzny”

Powiązane

Order Świętego Jerzego (Imperium Rosyjskie)

Order Świętego Jerzego (ros. Орден Святого Георгия) – rosyjski federalny najwyższy order wojskowy, odnowiony w 1992 jako kontynuator dawnego carskiego orderu o tej samej nazwie[1] (choć ten utrzymał status orderu domowego dynastii Romanowów do czasów współczesnych[2]).

Historia i podział na klasy[edytuj | edytuj kod]

Postanowieniem Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej z 20 marca 1992 order został odnowiony, 8 sierpnia 2000 nadano mu nowy statut, zgodnie z którym jest nadawany w czterech klasach[3][1]:

  • I klasa – (wielka wstęga) krzyż wielki noszony na wielkiej wstędze (szarfie), zakładanej przez prawe ramię pod mundurem oraz czteropromienna gwiazda po lewej stronie piersi,
  • II klasa – (komandoria z gwiazdą) duży krzyż noszony na wstędze na szyi oraz czteropromienna gwiazda po lewej stronie piersi,
  • III klasa – (komandoria) mniejszy krzyż na wstędze na szyi,
  • IV klasa – mały krzyż na wstążce złożonej w pięciokąt po lewej stronie piersi.

Funkcję dawnego cesarskiego Krzyża św. Jerzego pełni odznaka honorowa o tej samej nazwie, która otrzymała status oddzielnego odznaczenia. Wygląd i podział na stopnie (klasy) ma niemal identyczny jak jego historyczny poprzednik[4].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Według statutu, Orderem św. Jerzego odznaczani są starsi i wyżsi oficerowie za przeprowadzenie operacji wojskowych w obronie ojczyzny przed zewnętrznym wrogiem, zakończonych pełnym rozgromieniem wroga, będących wzorem sztuki wojennej, których czyny służą przykładem dzielności i odwagi dla wszystkich pokoleń obrońców ojczyzny.

Poszczególne klasy Orderu nadaje się w kolejności, od niższej klasy do wyższej.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Order ma formę krzyża kawalerskiego, o ramionach pokrytych obustronnie białą emalią z pozostawieniem złoconych krawędzi. W okrągłym medalionie na złączeniu ramion umieszczono się wizerunek św. Jerzego na koniu, porażającego smoka. Na rewersie krzyża na medalionie monogram św. Jerzego[1].

Wykonana ze srebra i złocona gwiazda orderowa jest czteropromienna, ze stylizowanymi promieniami rozchodzącymi się w kształt równoramiennego rombu od środkowego medalionu. Na środkowym złotym medalionie umieszczono czarny monogram św. Jerzego - SJ, otoczony czarnym pierścieniem z dewizą: "ZA SŁUŻBĘ I ODWAGĘ" (ЗА СЛУЖБУ И ХРАБРОСТЬ). Średnica gwiazdy wynosi 82 mm. Na pozbawionym zdobień rewersie gwiazdy znajduje się kolejny numer gwiazdy i agrafa służąca do mocowania gwiazdy na ubiorze[1].

Wykonana z jedwabnej mory wstęga orderowa jest pomarańczowa z trzema czarnymi pasami[1], podobnie jak dawny order.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Орден Святого Георгия, award.gov.ru (ros.)
  2. Dynastic orders. [w:] Provisional List of Orders [on-line]. icocregister.org (International Commission for Orders of Chivalry), 2006. [dostęp 2016-07-22]. (ang.).
  3. Указ Президента Российской Федерации от 08.08.2000 г. № 1463, kremlin.ru (ros.)
  4. Знак отличия – Георгиевский Крест, award.gov.ru (ros.)