Przejdź do zawartości

Order Świętego Jerzego (Federacja Rosyjska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order św. Jerzego
Орден Святого Георгия
Awers
Awers I klasy
Awers
Awers II klasy
Awers
Awers III klasy
Awers
Awers IV klasy
Baretka
Baretka I klasy
Baretka
Baretka II klasy
Baretka
Baretka III klasy
Baretka
Baretka IV klasy
Ustanowiono

20 marca 1992

Dewiza

ЗА СЛУЖБУ И ХРАБРОСТЬ
(za służbę i odwagę)

Powyżej

Order Świętego Andrzeja

Poniżej

Order „Za zasługi dla Ojczyzny”

Powiązane

Order Świętego Jerzego (Imperium Rosyjskie),
Krzyż Świętego Jerzego (Federacja Rosyjska),
Krzyż Świętego Jerzego (Imperium Rosyjskie)

Order Świętego Jerzego (ros. Орден Святого Георгия) – rosyjski federalny najwyższy order wojskowy, odnowiony w 1992 jako kontynuator dawnego carskiego orderu o tej samej nazwie[1] (choć ten utrzymał status orderu domowego dynastii Romanowów do czasów współczesnych[2]).

Historia i podział na klasy[edytuj | edytuj kod]

Postanowieniem Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej z 20 marca 1992 order został odnowiony, 8 sierpnia 2000 nadano mu nowy statut, zgodnie z którym jest nadawany w czterech klasach[3][1]:

  • I klasa – (wielka wstęga) krzyż wielki noszony na wielkiej wstędze (szarfie), zakładanej przez prawe ramię pod mundurem oraz czteropromienna gwiazda po lewej stronie piersi,
  • II klasa – (komandoria z gwiazdą) duży krzyż noszony na wstędze na szyi oraz czteropromienna gwiazda po lewej stronie piersi,
  • III klasa – (komandoria) mniejszy krzyż na wstędze na szyi,
  • IV klasa – mały krzyż na wstążce złożonej w pięciokąt po lewej stronie piersi.

Funkcję dawnego cesarskiego Krzyża św. Jerzego pełni odznaka honorowa o tej samej nazwie, która otrzymała status oddzielnego odznaczenia. Wygląd i podział na stopnie (klasy) ma niemal identyczny jak jego historyczny poprzednik[4].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Według statutu, Orderem św. Jerzego odznaczani są starsi i wyżsi oficerowie za przeprowadzenie operacji wojskowych w obronie ojczyzny przed zewnętrznym wrogiem, zakończonych pełnym rozgromieniem wroga, będących wzorem sztuki wojennej, których czyny służą przykładem dzielności i odwagi dla wszystkich pokoleń obrońców ojczyzny.

Poszczególne klasy Orderu nadaje się w kolejności, od niższej klasy do wyższej.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Order ma formę krzyża kawalerskiego, o ramionach pokrytych obustronnie białą emalią z pozostawieniem złoconych krawędzi. W okrągłym medalionie na złączeniu ramion umieszczono się wizerunek św. Jerzego na koniu, porażającego smoka. Na rewersie krzyża na medalionie monogram św. Jerzego[1].

Wykonana ze srebra i złocona gwiazda orderowa jest czteropromienna, ze stylizowanymi promieniami rozchodzącymi się w kształt równoramiennego rombu od środkowego medalionu. Na środkowym złotym medalionie umieszczono czarny monogram św. Jerzego - SJ, otoczony czarnym pierścieniem z dewizą: "ZA SŁUŻBĘ I ODWAGĘ" (ЗА СЛУЖБУ И ХРАБРОСТЬ). Średnica gwiazdy wynosi 82 mm. Na pozbawionym zdobień rewersie gwiazdy znajduje się kolejny numer gwiazdy i agrafa służąca do mocowania gwiazdy na ubiorze[1].

Wykonana z jedwabnej mory wstęga orderowa jest pomarańczowa z trzema czarnymi pasami[1], podobnie jak dawny order.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Орден Святого Георгия, award.gov.ru (ros.)
  2. Dynastic orders. [w:] Provisional List of Orders [on-line]. icocregister.org (International Commission for Orders of Chivalry), 2006. [dostęp 2016-07-22]. (ang.).
  3. Указ Президента Российской Федерации от 08.08.2000 г. № 1463, kremlin.ru (ros.)
  4. Знак отличия – Георгиевский Крест, award.gov.ru (ros.)