Order „Za służbę Ojczyźnie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order „Za służbę Ojczyźnie”
Ордэн «За службу Радзіме»
Орден «За службу Родине»
Awers
Awers orderu I stopnia
Awers
Awers orderu II stopnia
Awers
Awers orderu III stopnia
Baretka
Baretka orderu I stopnia
Baretka
Baretka orderu II stopnia
Baretka
Baretka orderu III stopnia
Ustanowiono

13 kwietnia 1995

Wielkość

średnica 58 mm

Kruszec

srebro

Powyżej

Order Sławy Pracy

Poniżej

Order „Za osobiste męstwo”

Order „Za służbę Ojczyźnie” (biał. Ордэн «За службу Радзіме», ros. Орден «За службу Родине») – białoruskie odznaczenie wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie został ustanowiony ustawą Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej nr 3726 - XII z dnia 13 kwietnia 1995 roku art. 8 pkt. 3.[1] Ustawa ta określała, że order ten jest nadawany za wzorowe wykonywanie służby wojskowej, osiągnięcia w szkoleniu bojowym podległym danej osobie jednostek, pododdziałów, wydziałów i służby specjalne, osiągnięć w umacnianiu bezpieczeństwa publicznego, ochrony granicy państwowej i zwalczania przestępczości, ochrony ludności i terytoriów w nagłych przypadkach, przy czym osoba nagrodzona wykazała szczególną aktywność osobistą.

W dniu 6 września 1999 roku dekretem Prezydenta Białorusi nr 516 określono jego wygląd[2], a w dniu 18 maja 2004 r. Ustawą Prezydenta Białorusi nr 288-3[3] uchylono ustawę z 1995 roku, zachowując na podstawie art. 4 Order „Za służbę Ojczyźnie”, a w art. 8 ustalono za jakie zasługi jest nadawany.

Pierwsze nadanie miało miejsce w 19 listopada 1997 roku (order III stopnia), 15 kwietnia 1998 roku (II stopnia) i 10 listopada 2003 (I stopnia).

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order posiada trzy stopnie i może być nadawany tylko raz w danym stopniu, przy czym aby otrzymać order wyższego stopnia trzeba posiadać order niższego stopnia. Zgodnie z art. 8 posiadanie przez wyróżnionego radzieckiego Orderu „Orderu Za służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR” jest równorzędne z odpowiednim stopniem orderu białoruskiego i uprawnia do nadania odpowiednio wyższego stopnia orderu białoruskiego.

Zgodnie z art. 8 order może być nadawany oficerom i żołnierzom sił zbrojnych, funkcjonariuszom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, funkcjonariuszom służb finansowych i Komitetu Kontroli Państwowej oraz organów i wydziałów do spraw sytuacji nadzwyczajnych:

  • za wzorowe wykonywanie służby wojskowej, osiąganie wysokich wyników w szkoleniu bojowym podległych oddziałów i jednostki siły zbrojnych Republiki Białorusi i innych formacji wojskowych Republika Białorusi, utworzonych zgodnie z przepisami prawa Republika Białorusi
  • za utrzymanie wysokiej gotowości bojowej, podnoszenie obronności Republiki Białoruś
  • za osobistą odwagę i samodzielność w wykonywaniu obowiązków służbowych
  • za szczególne zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa narodowego, ochrony granicy państwowej i walce z przestępczością
  • za inne zasług w służbie dla kraju.

Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Białorusi.

Do chwili obecnej odznaczeniem tym wyróżniono 297 osób[4], w tym 258 – III stopnia, 35 – II stopnia i 4 – I stopnia.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka odznaczenie jest wykonana ze srebra. Ogólny wygląd odznaki jest identyczny dla wszystkich stopni. Odznaką jest ośmioramienna gwiazda o średnicy 58 mm, powstała w wyniku nałożenia dwóch kwadratów. Górny kwadrat utworzony został z promieni, natomiast dolny gładki – pokryty niebieską emalią, krawędzie są w kolorze złotym lub srebrnym. Na ramionach dolnego kwadratu umieszczone są pociski, przy czym widać jedynie ich końce. Na górnym kwadracie znajduje się miecz skierowany ostrzem w dół. Na nim znajduje się okrągła tarcza w środku której znajduje się pięcioramienna gwiazda, od boków tarczy odchodzą promienie. W górnej części tarczy na emaliowanej na biało krawędzi znajduje się napis w języku białoruskim ЗА СЛУЖБУ РАДЗІМЕ (pol. Za służbę Ojczyźnie), na dolnej krawędzi jest wieniec z liści laurowych. Rewers odznaki jest gładki, na niej umieszczono mocowanie orderu.

Ordery poszczególnych stopni różnią się między sobą w następujący sposób:

  • I stopnia – górny kwadrat, krawędzie dolnego kwadratu, gwiazda oraz pociski są pozłacane
  • II stopnia – górny kwadrat jest w kolorze srebrnym, krawędzie dolnego kwadratu, gwiazda oraz pociski są pozłacane
  • III stopnia – wszystkie elementy odznaki są w kolorze srebrnym

Odznaka zawieszona jest bezpośrednio na mundurze. Natomiast ustalono baretkę odznaczenia w postaci niebieskiej wstążki, dla I stopnia z jednym szerokim paskiem koloru żółtego, II stopnia – dwoma żółtymi paski i III stopnia – trzema żółtymi paski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • І.К. Ісаева: Узнагароды Рэспублікі Беларусь / Награды Республики Беларусь. Беларусь, 2004. ISBN 985-01-0531-3. (ros. • biał.).