Order Białej Róży Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Białej Róży Finlandii
Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunta
Awers
Awers gwiazdy
Awers
Awers odznaki orderu
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono 28 stycznia 1919

Order Białej Róży Finlandii (fin. Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunta, szw. Finska Vita Rosens orden) – obecnie, od czasu zaprzestania nadań Orderu Krzyża Wolności, w praktyce najwyższe odznaczenie Finlandii, przyznawane za zasługi wojskowe i cywilne od 16 maja 1919.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Białej Róży Finlandii został ustanowiony przez Gustawa Mannerheima, regenta ówczesnego Królestwa Finlandii 28 stycznia 1919, gdyż jedyne do tej pory fińskie odznaczenie, Krzyż Wolności, przestało być nadawane w czasie pokoju, po zakończeniu wojny domowej. 16 maja tego samego roku oficjalnie potwierdzono statuty odznaczenia. Wielkim Mistrzem jest każdorazowy prezydent Finlandii. Order mogą otrzymać obywatele fińscy lub obcy za zasługi dla kraju, może także być nadany za dzielność na polu bitwy. Świętem orderu jest Dzień Niepodległości Finlandii, 6 grudnia.

Order posiada pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej, od Wielkiego Krzyża do Kawalera II. klasy, oraz jednoklasowy, nadawany kobietom, Krzyż Zasługi orderu (Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi) i trzyklasowy medal (Suomen Valkoisen Ruusun mitali), ze złotym, srebrnym lub brązowym krzyżem.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Zaprojektowane przez fińskiego artystę Akseli Gallen-Kallela insygnia orderu to Łańcuch orderowy, oznaka i gwiazda I. i II. klasy oraz medale. Łańcuch, przysługujący wśród obywateli Finlandii tylko prezydentowi państwa, lecz także nadawany wybranym głowom państw obcych, składał się do roku 1963 z 9 heraldycznych róż i 6 prostych złotych swastyk, jednego z symboli ludowych Finlandii. W tym roku zastąpiono skompromitowany przez nazizm symbol swastyki stylizowanymi gałązkami jodły.

Oznaka orderu to emaliowany na biało z wąskim złotym obramowaniem krzyż kawalerski. W medalionie środkowym awersu znajduje się na niebieskim tle emaliowana na biało róża, rewers jest gładki, nieemaliowany. Między ramionami krzyża znajdują się złote lwy fińskie z godła państwowego. Od I. do III. klasy krzyże są złote, przy IV. i V. klasie srebrne. Order jest noszony na ciemnoniebieskiej wstędze.

Gwiazdy I. i II. klasy są pięciopromienne, srebrne (przy gwieździe I. klasy promienie srebrne przeplatają się ze złotymi) i noszą w swym centrum medalion środkowy oznaki, otoczony złotym napisem "Isänmaan hyväksi" (Dla dobra ojczyzny) na niebieskim tle. Krzyż Zasługi jest srebrny i nieemaliowany, medale są srebrne z nałożonym na nie nieemaliowanym złotym, srebrnym lub brązowym krzyżem orderu.

Przy nadaniach za zasługi wojenne oznaka otrzymuje skrzyżowane miecze między ramionami krzyża (podłożone pod lwy) lub położone na gwieździe pod medalionem środkowym. Order może być także nadawany z brylantami, którymi ozdabia się obramowanie medalionu oznaki i gwiazd.

Baretki Orderu Białej Róży
FIN Order of the White Rose Grand Cross BAR.png
Krzyż Wielki
FIN Order of the White Rose Commander 1st Class BAR.png
Komandor I klasy
FIN Order of the White Rose Commander BAR.png
Komandor
FIN Order of the White Rose Knight 1st Class BAR.png
Kawaler I klasy
Order of the White Rose Ribbon.PNG
Kawaler
FIN Cross of Merit of the Order of the White Rose BAR.png
Krzyż Zasługi
FIN Medal 1st Class of the Order of the White Rose BAR.png
Medal I klasy
FIN Medal 2nd Class of the Order of the White Rose BAR.png
Medal II klasy
FIN Medal 3rd Class of the Order of the White Rose BAR.png
Medal III klasy

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978
  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]