Order Franciski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Galijskiej Franciski
Awers
Awers
Ustanowiono

26 maja 1941

Wycofano

7 stycznia 1944

Wielkość

26,5 × 19,4 mm

Wydano

2626

Order Galijskiej Franciski (fr. L'ordre de la Francisque gallique) – wysokie odznaczenie nadawane przez marionetkowe Państwo Francuskie w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Franciska była narodową bronią Franków w formie topora. Franciska o dwóch ostrzach we francuskich barwach narodowych i trzonku w formie laski marszałkowskiej była osobistym symbolem Szefa Państwa Philippe'a Petaina. Po proklamacji marionetkowego państwa pojawił się pomysł ustanowienia nowego odznaczenia symbolizującego Rewolucję Narodową, czyli program rządu Vichy. Autorem przedstawionego Petain'owi 1 października 1940 projektu odznaczenia był kpt. rez. Robert Ehret.

Order Galijskiej Franciski ustanowiono 26 maja 1941. Dekoracji dokonywał sam Petain po zbadaniu przeszłości kandydata przez dwunastoosobową komisję kierowaną przez gen. Charles'a Brécard, przyszły kawaler musiał już przed wojną wykazywać inicjatywy zgodne z linią "Rewolucji Narodowej" oraz swoje przywiązanie do osoby Szefa Państwa, mieć cenione zasługi wojskowe lub cywilne, mieć oboje rodziców pochodzenia francuskiego oraz nigdy nie należeć do nielegalnych stowarzyszeń[1].

Łącznie odznaczono 2626 osób, dekretem z 7 stycznia 1944 Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego usunął order z francuskiego systemu odznaczeń zakazując jego noszenia[1].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Insygniami orderu jest symbol marsz. Petaina o 26,5 mm i szerokość 19,4 mm. Noszony był nad lewą kieszenią wojskowego munduru lub w lewej klapie cywilnej marynarki[1].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Wśród 2626 odznaczonych Orderem Galijskie Franciski znaleźli się m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Francisque Gallique, www.france-phaleristique.com [dostęp 2019-07-05] (fr.).