Order Franciszka Skaryny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Franciszka Skaryny
Ордэн Францыска Скарыны
Орден Франциска Скорины
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

13 kwietnia 1995

Kruszec

srebro pozłacane

Powyżej

Order Honoru

Poniżej

Order Matki

Order Franciszka Skaryny (biał. Ордэн Францыска Скарыны, ros. Орден Франциска Скорины) – białoruskie odznaczenie państwowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione ustawą Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej nr 3726 - XII z dnia 13 kwietnia 1995 roku art. 8 pkt. 7[1]. Ustawa ta określała, że order ten jest nadawany osobom za wybitne osiągnięcia w działalności humanitarnej i charytatywna, działaniach mających na celu ożywienie narodowo-państwowej postawy w społeczeństwie, działaniach w ochrony godności i praw człowieka oraz praw obywateli Białorusi. Patronem tego odznaczenia jest wybitny humanista białoruski z XVI wieku Franciszek Skaryna.

W dniu 6 września 1999 roku dekretem Prezydenta Białorusi nr 516 określono jego wygląd[2], a w dniu 18 maja 2004 r. Ustawą Prezydenta Białorusi nr 288-3 [3] uchylono ustawę z 1995 roku, zachowując na podstawie art. 4 to odznaczenie, a w art. 12 ustalono za jakie zasługi jest nadawany.

Pierwsze nadanie miało miejsce w 18 lutego 1997 roku[4].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order posiada jeden stopień i jest nadawany zasłużonym osobom za wybitne osiągnięcia w działalności państwowotwórczej i społecznej, a zwłaszcza:

  • za znaczący wkład w działania mające na celu ożywienie ducha narodowego i państwowego, wybitne prace w dziedzinie badania historii Białorusi, działania mające na celu rozwój języka narodowego, literatury, sztuki, wydawaniu książek, rozwoju działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz promowanie dziedzictwa kulturowego narodu białoruskiego;
  • za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności humanitarnej, charytatywnej, działaniach w zakresie ochrony godności ludzkiej, praw człowieka i obywatela oraz promowania miłości i innych dobrych uczynków[3].

Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Białorusi.

Do chwili obecnej odznaczeniem tym wyróżniono 226 osób[a].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka odznaczenia jest wykonana ze srebra i pozłacana. Odznaką jest czteroramienna gwiazda, na którą nałożona jest okrągła tarcza. Na tarczy znajduje się popiersie Franciszka Skaryny, poniżej niego wieniec z liści laurowych. Na końcach ramion gwiazdy umieszczone są wstążki pokryte emalią koloru ciemnoniebieskiego a na nich złoty napis w języku białoruskim ФРАНЦЫСК ГЕОРГIЙ СКАРЫНА (pol. Franciszek Georgij Skaryna), na dolnym ramieniu natomiast kokarda emaliowana na biało z ciemnoniebieskim paskiem w środku, pomiędzy ramionami gwiazdy znajduje się wstążka koloru białego z ciemnoniebieskim paskiem w środku. Rewers odznaki jest gładki z numerem odznaczenia.[2]

Odznaka zawieszona na wstędze orderowej i noszona jest na szyi. Baretka orderu jest koloru ciemnoniebieskiego.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Orderem Franciszka Skaryny.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na dzień 21 lutego 2020.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • І.К. Ісаева: Узнагароды Рэспублікі Беларусь / Награды Республики Беларусь. Беларусь, 2004, s. 10, 60-61. ISBN 985-01-0531-3. (ros. • biał.).