Order Gwiazdy Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Gwiazdy Afryki
Ordre de L'Étoile africaine
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 grudnia 1888
Dewiza TRAVAIL ET PROGRÈS
– ARBEID EN VOORUITGANG

(Praca i Postęp)

Order Gwiazdy Afryki (fr.: Ordre de L'Étoile africaine, nl.: Orde van de Afrikaanse Ster) – odznaczenie Królestwa Belgii, nadawane w latach 1888–1960.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 30 grudnia 1888 przez króla Belgów Leopolda II w jego roli jako głowa i posiadacz Wolnego Państwa Konga i miał być nadawany wyłącznie za zasługi dla Konga, ale po przyłączeniu Konga do Belgii jako kolonii w 1908 został wcielony do systemu orderów belgijskich. Nadawany był praktycznie do roku 1960, chwili ogłoszenia niepodległości dawnego Konga Belgijskiego, ale nadal można go w teorii otrzymać za zasługi datujące się sprzed tego roku. Od 1908 do chwili obecnej jest w dyspozycji belgijskiego MSZ.

Order otrzymał pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej, od Wielkiego Krzyża do Kawalera, i dodatkowo łańcuch dla I. klasy oraz trójstopniowy medal w złocie, srebrze lub brązie.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu to oznaka, gwiazda I. i II. klasy, łańcuch i medale. Oznaką jest emaliowana na biało pięcioramienna gwiazda z niebieskimi obramowaniami, położona na zielonym wieńcu z liści palmowych. Medalion środkowy awersu ukazuje w niebieskim polu złotą gwiazdę herbu Kolonii Konga, otoczoną napisem „Travail et Progrès” (Praca i Postęp, dewiza orderu), a medalion awersu splecione złote litery „L” i „S” (Leopold Suweren). Zawieszką jest złota korona królewska. Gwiazda I. klasy jest dziesięciopromienna, z promieniami na przemian złotymi i srebrnymi, z awersem odznaczenia w swym środku. Nieco mniejsza gwiazda II. klasy posiada tylko srebrne promienie. Łańcuch składa się z ogniw trzech rodzajów: koron królewskich, splecionych monogramów L i S oraz z białych pięciopromiennych gwiazd otoczonych wieńcem palmowym. Medale noszą na awersie pięcioramienną gwiazdę bez emalii, otoczoną napisem „Travail et Progrès”, na rewersie splecione, ukoronowane inicjały „LS”, otoczone wieńcem palmowym, i posiadają koronę jako zawieszkę.

Wstążka orderu jest niebieska z szerokim żółtym paskiem w środku.

Baretki Orderu Gwiazdy Afryki
BEL Order of the African Star - Grand Cross BAR.png
Wielki Krzyż
BEL Order of the African Star - Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
BEL Order of the African Star - Commander BAR.png
Komandor
BEL Order of the African Star - Officer BAR.png
Oficer
BEL Order of the African Star - Knight BAR.png
Kawaler
BEL Order of the African Star - Gold Medal BAR.png
Medal Złoty
BEL Order of the African Star - Silver Medal BAR.png
Medal Srebrny
BEL Order of the African Star - Bronze Medal BAR.png
Medal Brązowy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussem, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978