Order Honoru (Gruzja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Honoru
ღირსების ორდენი
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

24 grudnia 1992

Projektant

Emir Burjanadze(inne języki)

Order Honoru (gruz. ღირსების ორდენი, ghirsebis ordeni) – wysokie odznaczenie państwowe (order) Gruzji.

Order Honoru został ustanowiony 24 grudnia 1992 roku. Nadawany jest obywatelom Gruzji i cudzoziemcom, którzy przyczynili się do budowy państwa gruzińskiego w obszarze: rządów, obronności, prawa i porządku, gospodarki, zdrowia, kultury, oświaty, nauki, sztuki lub literatury, a także za wybitne zasługi, osiągnięcia sportowe, bohaterstwo i oddanie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Order Honoru ma okrągły kształt i średnicę 38 milimetrów. Siedmioramienna, pleciona złota gwiazda oplata srebrne pole. Pośrodku srebrnego pola o średnicy 20 milimetrów znajduje się wizerunek liścia winorośli z nałożoną na niego siedmioramienną figurą przypominającą asterysk. Pomiędzy ramionami gwiazdy znajduje się sześć srebrnych ziaren w kształcie pestek winogron[2].

Odznaka orderu mocowana jest ruchomo do zawieszki za pomocą oczka o szerokości 28 mm. Pośrodku białej wstążki znajduje się szeroki niebieski pasek. Po obu stronach niebieskiego paska znajdują się czerwone paski o szerokości 2 mm.

Autorem projektu Orderu Honoru jest grafik i artysta-monumentalista Emir Burjanadze(inne języki)[3].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Orderem Honoru (Gruzja).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. საქართველოს კანონი საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოებისა და პრემიების შესახებ. matsne.gov.ge. [dostęp 2023-10-03]. (gruz.).
  2. Georgian State Awards. „Herold. State Council of Heraldry”. 9, 2020. ISSN 2298-0261. [dostęp 2023-10-03]. (gruz.). 
  3. В. Лазаренко. Государственные награды Республики Грузия. „Петербургский коллекционер”. 48 (3), s. 44–46, 2008. Санкт-Петербург. (ros.).