Order Infanta Henryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Infanta Henryka
Ordem do Infante Dom Henrique
Awers
Awers insygniów Krzyża Wielkiego
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono 2 czerwca 1960
Dewiza Talant de biē faire
(Pragnienie doskonałości)
Kruszec pozłacane srebro

Order Infanta Henryka (port. Ordem do Infante Dom Henrique) – portugalskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1960, nadawane za wybitne zasługi dla Portugalii i jej kultury[1].

Historia i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 2 czerwca 1960 dla upamiętnienia 500. rocznicy śmierci Henryka Żeglarzaksięcia Viseu. Jest przyznawany Portugalczykom oraz cudzoziemcom, a także instytucjom „za wybitne zasługi dla Portugalii – oddane w kraju lub za granicą – oraz dokonania w zakresie promocji portugalskiej kultury i wiedzy o kraju, jego historii i znaczeniu”[2]. Statut orderu był nieznacznie modyfikowany w 1962 i 1980. Nadającym odznaczenie jest urzędujący prezydent państwa, będący ex officio (z urzędu) Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły. Z wnioskami o przyznanie orderu może także wystąpić do prezydenta Kapituła lub – za jej pośrednictwem – urzędujący ministrowie rządu.

Według oficjalnej klasyfikacji portugalskich odznaczeń państwowych Order Infanta Henryka wraz z Orderem Wolności należy do kategorii „Orderów narodowych” (Ordens Nacionais).

Stopnie orderu[edytuj | edytuj kod]

Ordem do Infante Dom Henrique dzieli się na sześć klas[2]:

  • Wielki Łańcuch (Grande-Colar)
  • Krzyż Wielki (Grã-Cruz)
  • Wielki Oficer (Grande-Oficial)
  • Komandor (Comendador)
  • Oficer (Oficial)
  • Kawaler lub Dama (Cavaleiro, Dama)

Dodatkową klasę stanowi stopień: „Członek honorowy” (Membro Honorário), który występuje w wypadku przyznania orderu instytucji.

Medal Infanta Henryka

Najniższym stopniem odznaczenia jest dwuklasowy (złoty i srebrny) Medal Infanta Henryka (Medalha do Infante Dom Henrique).

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznakę orderu stanowi krzyż pattée z pozłacanego srebra o czterech emaliowanych na czerwono ramionach. Krzyż jest zawieszony na złoconych liściach dębu z żołędziem. Rewers odznaki jest gładki.

Gwiazdę orderu – przynależną do czterech najwyższych stopni odznaczenia – tworzy dziewięć wiązek promieni o różnej długości, pozłacanych w klasach: Wielki Łańcuch, Krzyż Wielki i Wielki Oficer, oraz srebrnych w wypadku Komandorii. Na środku awersu gwiazdy umieszczony jest okrągły, pokryty czarną emalią medalion z czerwonym krzyżem pattée na białym tle. Krzyż jest otoczony złotym napisem: „Talant de biē faire”, który okala ornament złożony ze złotych liści.

Na wstążkach orderu znajdują się trzy równej szerokości, pionowe pasy o barwach (od lewej): granatowy, biały, czarny. Wstążka stopnia oficerskiego odznaczenia jest uzupełniona rozetką oraz klamrą, która zdobi również wstążkę stopnia kawalerskiego orderu. Wstążki orderu przeznaczonego dla kobiet – z wyjątkiem dwóch najwyższych klas – są uformowane w podwójną kokardę i ozdobione rozetką. Kokarda stopnia Damy jest pozbawiona rozetki.

Baretki Orderu Infanta Henryka
PRT Order of Prince Henry - Grand Collar BAR.png
Wielki Łańcuch
PRT Order of Prince Henry - Grand Cross BAR.png
Krzyż Wielki
PRT Order of Prince Henry - Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
PRT Order of Prince Henry - Commander BAR.png
Komandor
PRT Order of Prince Henry - Officer BAR.png
Oficer
PRT Order of Prince Henry - Knight BAR.png
Kawaler lub Dama

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Infanta Henryka.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Infanta Henryka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]