Order José Martí

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order José Martí
Baretka
Baretka
Ustanowiono

2 grudnia 1972

Wielkość

średnica 45 mm

Powyżej

Bohater Republiki Kuby

Poniżej

Orden Carlos Manuel de Céspedes

Order José Martí (es. Orden José Martí) – jednoklasowe odznaczenie państwowe Kuby, ustanowione 2 grudnia 1972 i przyznawane przez Prezydenta Republiki Kuby (dawn. Radę Państwa).

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order przyznaje się obywatelom kubańskim oraz cudzoziemcom a szczególnie głowom państw lub rządów za wybitny wkład na rzecz pokoju i ludzkości: wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, kultury, nauki i sportu lub w pracy twórczej.

Do 1979 order przyznany był „szefom państw i rządów oraz liderom partii politycznych, które wyróżniają się w walce przeciwko imperializmowi, kolonializmowi i neokolonializmowi i będące w sojuszu z Rewolucyjną Socjalistyczną Kubą”[1].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Do 1979 odznakę stanowił krążek w kolorze złotym o średnicy 4 cm i grubości 3 mm z reliefem twarzy Joségo Martí po prawej stronie i półkoliście ułożonym napisem w jego lewej części: ORDEN NACIONAL JOSÈ MARTÍ.

Obecnie odznakę stanowi krążek wykonany w postaci rozchodzących się od środka promieni, na którym umieszczono pięcioramienną gwiazdę z liśćmi dębu i wawrzynu wokół jej ramion. Na gwieździe umieszczono medalion z popiersiem Joségo Martíego i emaliowaną obwódką z napisami: JOSÈ MARTÍ / 1853-1895.

Na odwrocie umieszczono herb Kuby a wokół niego oddzielone gwiazdkami napisy: REPUBLICA DE CUBA / CONSEJO DE ESTADO.

Order zawieszony jest za pomocą pierścienia przewleczonego przez uszko przymocowane do ramienia gwiazdy na pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką.

Wstążka orderu od 1979 roku jest w kolorze białym z czerwonym, białym i niebieskim paskiem usytuowanymi na jej prawej krawędzi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Orderem José Martí.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Za ustawą nr 1239 z dnia 2 grudnia 1972 r. (Dz. U. Nr 2 z dnia 13 kwietnia 1973).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]