Order Konstantego Kalinowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Konstantego Kalinowskiego
Ордэн Кастуся Каліноўскага
Awers
Awers : Rysunek rekonstrukcji orderu
Ustanowiono 13 kwietnia 1995
Wycofano 16 czerwca 2004
Wielkość 44 mm

Order Konstantego Kalinowskiego (biał. Ордэн Кастуся Каліноўскага, ros. Орден Кастуся Калиновского) – dawne wysokie odznaczenie (order) Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony uchwałą Rady Najwyższej Republiki Białorusi 13 kwietnia 1995 roku. Na tym samym posiedzenie planowano uchwalić utworzenie Orderu Tadeusza Kościuszki, ale z powodu sprzeciwu posłów komunistycznych stało się to niemożliwe. Order został wprowadzony po zatwierdzeniu dekretem prezydenta Białorusi z 15 stycznia 1996 roku „Zatwierdzenie opisów orderów, medali i znaków honorowych Republiki Białoruś”[1].

Order zniesiony został 16 czerwca 2004 roku[2], kiedy władze uznały Kalinowskiego za symbol oporu wobec władz. Wraz ze zniesieniem orderu zaczęto także tępienie jego kultu, powstanie styczniowe ogłoszono jako sprzeczne z białoruskim interesem narodowym, a bohaterem ogłoszono Michaiła Murawiowa, który tłumił powstanie[3].

W 2010 roku na kongresie w estońskim Tallinnie działacze demokratyczni uchwalili ustanowienie „Orderu Wolności im. Konstantego Kalinowskiego[4].

Opis orderu[edytuj | edytuj kod]

Orderem Konstantego Kalinowskiego można było nagradzać za bezinteresowne akty odwagi i męstwa podczas ratowania życia ludzi, obrony innych przed przestępczymi atakami na ich życie, za odwagę podczas obrony porządku publicznego, za działania w czasie klęsk żywiołowych oraz za bezinteresowne działania w czasie wykonywania służby wojskowej[2].

Order ma formę dwóch kwadratów nałożonych na siebie w ten sposób, że tworzą ośmiokątną gwiazdę o średnicy 44 mm, w których środku znajduje się okrąg o średnicy 24 mm z portretem Konstantego Kalinowskiego. Okrąg jest otoczony wieńcem z liści dębu i wawrzynu, u góry okręgu, na czerwonym tle szkliwa, jest umieszczony napis: „Кастусь Каліноўскі” (Kastuś Kalinouski). Odwrotna strona posiada powierzchnię, pośrodku umieszczono numer kolejny orderu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]