Order Leopolda II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Leopolda II
Ordre de Léopold II
Awers
Awers Komandora Orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 24 sierpnia 1900
Dewiza L'UNION FAIT LA FORCE
– EENDRACHT MAAKT MACHT

(W jedności siła)

Order Leopolda II (fr. Ordre de Léopold II, nl.: Orde van Leopold II) – jeden z narodowych orderów Królestwa Belgii (trzeci w hierarchii ważności). Przyznawany za znaczne zasługi dla dobra narodu belgijskiego lub wobec panującego monarchy. Może być nadawany obywatelom belgijskim lub cudzoziemcom.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony przez króla Leopolda II 24 sierpnia 1900 jako odznaczenie Wolnego Państwa Konga. Po przejęciu Konga jako kolonii przez Belgię w roku 1908 order, po zmianach w wyglądzie insygniów, został włączony do systemu odznaczeń belgijskich. Administrowany jest przez belgijskie MSZ. W praktyce jest odznaczeniem nadawanym za długoletnią służbę cywilną lub wojskową i posiadanie jego jest, alternatywnie z Orderem Korony, ostatnim stopniem przed uzyskaniem najwyższego odznaczenia belgijskiego, Orderu Leopolda (I).

Order Leopolda II posiada pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej:

  • Wielki Krzyż (Grand-Croix)
  • Wielki Oficer (Grand-Officier)
  • Komandor (Commandeur)
  • Oficer (Officier)
  • Kawaler (Chevalier)

Z Orderem związany jest trójstopniowy medal: Złoty, Srebrny i Brązowy.

Order nadawany jest 8 kwietnia, w rocznicę urodzin króla Alberta I i 15 listopada, w tzw. Dniu Królewskim (nl.Koningsdag).

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia Orderu Leopolda II

Insygnia orderu Leopolda II to oznaka, gwiazdy I. i II. klasy oraz medale.

Oznaka występuje w dwóch wersjach: tzw. kolonialnej, nadawanej do 1908, i państwowej, istniejącej od tej daty do dnia dzisiejszego. Nieemaliowany krzyż orderowy wersji kolonialnej to srebrny krzyż maltański z kulkami na zakończeniach ramion, z wieńcem z liści palmowych między ramionami. W medalionie środkowym awersu umieszczony jest herb Wolnego Państwa Konga, otoczony napisem "Travail et Progrès" (Praca i Postęp, dewiza Wolnego Państwa Konga), w medalionie rewersu spleciony monogram "L II". Zawieszką jest srebrna korona królewska.

Gwiazda I klasy modelu kolonialnego jest srebrna, ośmiopromienna, cyzelowana na kształt brylantów, i nosi na sobie ukoronowany awers oznaki. Gwiazda II. klasy to duży srebrny krzyż maltański z promieniami między ramionami, ozdobiony ukoronowanym awersem oznaki.

W 1908 zostały wprowadzone znaczne zmiany w wyglądzie insygniów. Nadal nieemaliowane krzyże orderowe były od tej pory złote, w medalionie środkowym awersu umieszczono herb Belgii, złotego lwa w czarnym polu, otoczonego do 1951 francuskim napisem "L'Union fait la Force" (W jedności siła, dewiza państwa belgijskiego), od 1951 dodatkowym napisem o tej samej treści w języku niderlandzkim "Eendracht maakt Macht", medalion rewersu pozostał bez zmian. Gwiazda I. klasy opatrzona została promieniami na przemian złotymi i srebrnymi, natomiast duży krzyż maltański gwiazdy II. klasy położono ukośnie w stylu szwedzkiego orderu Miecza. Obie gwiazdy noszą na sobie obowiązujący od 1908 awers oznaki.

Przemianie podległy również medale: wtopiony w krąg medalu awers oznaki przybrał swój nowy kształt z 1908.

Order noszony jest na niebieskiej wstędze z pojedynczym czarnym paskiem w środku. Nadania w czasie wojny oznaczane były skrzyżowanymi mieczami na wstążce orderowej.

Baretki Orderu Leopolda II
BEL Order of Leopold II - Grand Cross BAR.png
Wielki Krzyż
BEL Order of Leopold II - Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
BEL Order of Leopold II - Commander BAR.png
Komandor
BEL Order of Leopold II - Officer BAR.png
Oficer
BEL Order of Leopold II - Knight BAR.png
Kawaler
BEL Order of Leopold II - Gold Medal BAR.png
Złoty Medal
BEL Order of Leopold II - Silver Medal BAR.png
Srebrny Medal
BEL Order of Leopold II - Bronze Medal BAR.png
Brązowy Medal
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Leopolda II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]