Przejdź do zawartości

Order Lwa Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Lwa Finlandii
Suomen Leijonan ritarikunta
Awers
Awers gwiazdy
Baretka
Baretka Krzyża Wielkiego
Baretka
Baretka Krzyża Komandorskiego I Klasy
Baretka
Baretka Krzyża Komandorskiego
Baretka
Baretka Medalu Pro Finlandia
Baretka
Baretka Krzyża Kawalerskiego I Klasy
Baretka
Baretka Krzyża Kawalerskiego
Ustanowiono

11 września 1942

Powyżej

Order Białej Róży Finlandii

Poniżej

Krzyż Zasługi Fińskiego Czerwonego Krzyża

Order Lwa Finlandii (fiń. Suomen Leijonan ritarikunta, szw. Finlands Lejons orden) – fińskie odznaczenie za wybitne zasługi nadawane od 1942.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 11 września 1942 przez prezydenta Risto Ryti z inicjatywy głównodowodzącego fińskimi siłami zbrojnymi w czasie II wojny światowej, marsz. Mannerheima, który chciał uniknąć zbyt wielu nadań wyższych odznaczeń fińskich, orderów Krzyża Wolności i Białej Róży. Nadawany jest obywatelom Finlandii i cudzoziemcom za wybitne zasługi cywilne, zaś w czasie wojny można go otrzymać również za zasługi wojenne. Wielkim Mistrzem orderu jest prezydent Finlandii, a świętem orderowym 6 grudnia – Dzień Niepodległości Finlandii. Order posiada pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej, od Wielkiego Krzyża do Kawalera, dwie kategorie, cywilną i wojskową, a także Medal Pro Finlandia, ustanowiony 10 grudnia 1943, zajmujący w wewnętrznej hierarchii orderu wysokie miejsce zaraz po Krzyżu Komandorskim, nadawany za osiągnięcia artystyczne i literackie, oraz Krzyż Zasługi, nadawany osobom cywilnym i podoficerom.

Podział na klasy i stopnie[edytuj | edytuj kod]

  • Krzyż Wielki (suurristi)
  • Krzyż Komandorski I Klasy (I luokan komentajamerkki)
  • Krzyż Komandorski (komentajamerkki)
  • Medal Pro Finlandia (Pro Finlandia -mitali)
  • Krzyż Kawalerski I Klasy (I luokan ritarimerkki)
  • Krzyż Kawalerski (ritarimerkki)
  • Krzyż Zasługi (ansioristi)

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu to oznaka, gwiazda (dla dwóch najwyższych klas) oraz medal Pro Finlandia. Oznaką jest emaliowany na biało krzyż kawalerski ze złotym (w V. klasie srebrnym) obramowaniem. W emaliowanym na czerwono medalionie awersu widzimy kroczącego na prawo lwa z godła państwowego Finlandii. Rewers oznaki jest gładki, nieemaliowany.

Gwiazda Krzyża Wielkiego jest srebrna, pięcioramienna, położona na złotym kole, w środku nosi medalion środkowy oznaki z lwem Finlandii. Nieco mniejsza gwiazda Krzyża Komandorskiego I klasy jest cała srebrna. Krzyż Zasługi orderu posiada identyczną oznakę jak krzyże orderu, lecz srebrną i nieemaliowaną. Kategoria wojskowa posiada skrzyżowane złote miecze umieszczone między ramionami krzyża lub pod medalionem gwiazdy. Order nie ma łańcucha. Medal Pro Finlandia ma na awersie lwa Finlandii, a na rewersie napis "PRO FINLANDIA" oraz miejsce na wygrawerowanie nazwiska osoby odznaczonej. Order noszony jest na ciemnoczerwonej wstędze według schematu większości pięcioklasowych odznaczeń europejskich, medal i krzyż zasługi na tej samej wstędze.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Lwa Finlandii.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Lwa Finlandii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]