Order Lwa Finlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Lwa Finlandii
Suomen Leijonan ritarikunta
Awers
Awers gwiazdy
Baretka
Baretka
Ustanowiono 11 września 1942

Order Lwa Finlandii (fin. Suomen Leijonan ritarikunta, szw. Finlands Lejons orden) – odznaczenie za zasługi cywilne i wojskowe, nadawane od 1942.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 11 września 1942 przez prezydenta Risto Ryti z inicjatywy głównodowodzącego fińskimi siłami zbrojnymi w czasie II wojny światowej, marsz. Mannerheima, który chciał uniknąć zbyt wielu nadań wyższych odznaczeń fińskich, orderów Krzyża Wolności i Białej Róży. Nadawany jest obywatelom Finlandii i cudzoziemcom za wybitne zasługi cywilne, zaś w czasie wojny można go otrzymać również za zasługi wojenne. Wielkim Mistrzem orderu jest prezydent Finlandii, a świętem orderowym 6 grudnia – Dzień Niepodległości Finlandii. Order posiada 5 klas według znanego schematu Legii Honorowej, od Wielkiego Krzyża do Rycerza, dwie kategorie, cywilną i wojskową, i dwa związane z nim medale: Medal "Pro Finlandia", ustanowiony 10 grudnia 1943, zajmujący w wewnętrznej hierarchii orderu wysokie miejsce zaraz po Komandorii, nadawany za osiągnięcia artystyczne i literackie, oraz Krzyż Zasługi Lwa Finlandii, nadawany osobom cywilnym i podoficerom.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu to oznaka, gwiazda dla I. i II. klasy oraz medal Pro Finlandia. Oznaką jest emaliowany na biało krzyż kawalerski ze złotym (w V. klasie srebrnym) obramowaniem. W emaliowanym na czerwono medalionie awersu widzimy kroczącego na prawo lwa z godła państwowego Finlandii. Rewers oznaki jest gładki, nieemaliowany.

Gwiazda I. klasy jest srebrna, pięcioramienna, położona na złotym kole, w środku nosi medalion środkowy oznaki z lwem Finlandii. Nieco mniejsza gwiazda II. klasy jest cała srebrna. Krzyż Zasługi orderu posiada identyczną oznakę jak krzyże orderu, lecz srebrną i nieemaliowaną. Kategoria wojskowa posiada skrzyżowane złote miecze umieszczone między ramionami krzyża lub pod medalionem gwiazdy. Order nie ma łańcucha. Medal "Pro Finlandia" ma na awersie lwa Finlandii, a na rewersie napis "Pro Finlandia" oraz miejsce na wygrawerowanie nazwiska osoby odznaczonej. Order noszony jest na ciemnoczerwonej wstędze według schematu większości pięcioklasowych odznaczeń europejskich, medale na tej samej wstędze.

Baretki Orderu Lwa Finlandii
FIN Order of the Lion of Finland 1Class BAR.png
Krzyż Wielki
FIN Order of the Lion of Finland 2Class BAR.png
Komandor I klasy
FIN Order of the Lion of Finland 3Class BAR.png
Komandor
FIN Order of the Lion of Finland 4Class BAR.png
Rycerz I klasy
FIN Order of the Lion of Finland 5Class BAR.png
Rycerz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1975

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]