Order Ojczyzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Ojczyzny
Орден Отечества
Awers
Awers I stopnia
Awers
Awers II stopnia
Awers
Awers III stopnia
Baretka
Baretka I stopnia
Baretka
Baretka II stopnia
Baretka
Baretka III stopnia
Ustanowiono 13 kwietnia 1995
Wielkość 44 x 44 mm
Kruszec srebro

Order Ojczyzny (biał. Ордэн Айчыны, ros. Орден Отечества) – wysokie odznaczenie (order) Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Ojczyzny został ustanowiony uchwałą Rady Najwyższej Republiki Białorusi № 3726-XII z 13 kwietnia 1995 roku. Pierwsza uroczystość nadania orderu III stopnia odbyła się 22 października 1996, II stopnia 2 listopada 2001, a I stopnia 10 listopada 2003 roku.

Stopnie orderu[edytuj | edytuj kod]

Dzieli się na trzy stopnie:

  • Order Ojczyzny I stopnia – przyznawany za wielki wkład w rozwój stosunków gospodarczych, naukowych, technologicznych i kulturowych oraz rozwój więzi między Białorusią i innymi krajami,
  • Order Ojczyzny II stopnia – przyznawany za odwagę i męstwo okazane w obronie państwa i interesu publicznego, zapewnienie prawa i porządku,
  • Order Ojczyzny III stopnia – przyznawany za wybitne osiągnięcia w przemyśle, badaniach naukowych, społecznych, kulturowych, społecznych, humanitarnych i innych sferach działania, które skutkują poprawą warunków życia ludności i umocnienia kraju.

Najwyższą rangą odznaczenia jest order I stopnia. Order Ojczyzny jest noszony po lewej stronie klatki piersiowej, a w obecności innych orderów (z wyjątkiem Orderu Matki), w kolejności starszeństwa znajduje się przed nimi.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką orderu są dwa nakładające się na siebie kwadraty, które tworzą ośmioramienną gwiazdę o średnicy 44 mm. W centrum gwiazdy znajduje się okrąg o średnicy 24 mm, w którym umieszczone jest godło Białorusi otoczone wieńcem z liści laurowych i dębowych. Na górze okręgu na czerwonej emalii umieszczony jest napis "АЙЧЫНА" (pol. OJCZYZNA), a na dole wskazany za pomocą cyfry rzymskiej stopień orderu. Rewers jest gładki z centralnie umieszczonym numerem orderu.

Order I stopnia jest wykonany ze srebra złoconego, II stopnia ze srebra z częściowymi złoceniami, stopnia III ze srebra.

Order noszony jest na wstążce w kolorze czerwonym, z zielonymi paskami w liczbie równej randze odznaczenia. W orderze I stopnia pas ten jest umieszczony centralnie, w orderze II stopnia na obrzeżach, a w orderze III stopnia dwa zielone pasy znajdują się po bokach, a trzeci pośrodku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]