Order Padma Bhushan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Padma Bhushan
पदम भूषण पुरस्कार
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

2 stycznia 1954

Wydano

1111

Order Padma Bhushan (hindi पदम भूषण पुरस्कार) – indyjskie wysokie odznaczenie cywilne (order), przyznawane przez prezydenta Indii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Padma Bhushan został ustanowiony 2 stycznia 1954 przez pierwszego prezydenta Indii Rajendrę Prasada wraz z dwoma innymi odznaczeniami z grupy Padma Awards: Orderem Padma Vibhushan i Orderem Padma Shri oraz Orderem Bharat Ratna. Przyznawanie wszystkich tych odznaczeń zostało zawieszone w okresie od 13 lipca 1977 do 26 stycznia 1980.

W hierarchii indyjskich odznaczeń cywilnych znajduje się na trzecim miejscu – za Orderem Bharat Ratna i Orderem Padma Vibhushan, a przed Orderem Padma Shri.

Początkowo Order Padma Bhushan miał być trzecią klasą innego odznaczenia. W projekcie najniższym było odznaczenie Tisra Varg (dosł. „trzeciej klasy” – obecnie Padma Shri), drugim w kolejności było Dusra Varg (dosł. „drugiej klasy” – obecnie właśnie Order Padma Bhushan), a najwyższym Pahela Varg (dosł. „pierwszej klasy” – obecnie Padma Vibhushan).

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order Padma Bhushan nadawany jest w dowód uznania głównie obywatelom indyjskim za wybitne osiągnięcia i zasługi dla narodu, w dziedzinie nauki i kultury, za działalność publiczną oraz w innych dziedzinach i może być przyznany pośmiertnie.

Z wnioskiem o odznaczenie Padma Bhushan mogą występować przedstawiciele rządu federalnego, poszczególnych ministerstw, terenowych jednostek administracji państwowej i innych instytucji państwowych oraz organizacji społecznych. Wnioski rozpatrywane są przez „Kapitułę Nagrody” (Awards Committee) i po akceptacji odpowiedniego ministra lub premiera przedstawiane prezydentowi. Order wręczany jest corocznie 26 stycznia, w „Dniu Republiki” – święta narodowego Indii.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Początkowo odznaką orderu miał być okrągły medal z brązu o średnicy 35 mm z wytłoczonym w centrum kwiatem lotosu z białego złota i napisem: „पदम भूषण” (PADMA BHUSHAN). Na rewersie znajdowało się godło państwowe Indii i dewiza orderu. Nie istnieją żadne dostępne źródła, które potwierdzałyby, że powyższy projekt został zrealizowany.

W 1957 projekt został zmieniony i przyjął obecną formę. Na awersie znajduje się kwiat lotosu na tle krzyża złożonego z kwadratów oraz napis „पदम भूषण” (PADMA BHUSHAN). Na rewersie znajduje się godło państwowe Indii oraz napis z dewizą orderu.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Do 2010 Orderem Padma Bhushan zostało odznaczonych 1111 osób, m.in.

Obywatele Indii[edytuj | edytuj kod]

Obcokrajowcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medals.org.uk: India: Padma Bhushan. [dostęp 2010-03-22]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]