Order Padma Vibhushan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Padma Vibhushan
पदम विभूषण पुरस्‍कार
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

2 stycznia 1954

Wydano

264

Order Padma Vibhushan (hindi पदम विभूषण पुरस्‍कार) – indyjskie wysokie odznaczenie cywilne (order), przyznawane przez prezydenta Indii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Padma Vibhushan został ustanowiony 2 stycznia 1954 przez pierwszego prezydenta Indii Rajendrę Prasada wraz z dwoma innymi odznaczeniami z grupy Padma Awards: Orderem Padma Bhushan, Orderem Padma Shri oraz Orderem Bharat Ratna. Przyznawanie wszystkich tych odznaczeń zostało zawieszone w okresie od 13 lipca 1977 do 26 stycznia 1980. Orderu Padma Vibhushan nie przyznawano również w latach 1992–1998.

W hierarchii indyjskich odznaczeń cywilnych znajduje się na drugim miejscu – za Orderem Bharat Ratna.

Początkowo Order Padma Vibhushan miał być odznaczeniem trójstopniowym. W projekcie najniższym było odznaczenie Tisra Varg (dosł. „trzeciej klasy” – obecnie Padma Shri), drugim w kolejności było Dusra Varg (dosł. „drugiej klasy” – obecnie Padma Bhushan), a najwyższym Pahela Varg (dosł. „pierwszej klasy”). Ostatecznie wybrano ten ostatni i jest to odznaczenie jednostopniowe, któremu nadano nazwę Padma Vibhushan.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order Padma Vibhushan nadawany jest w dowód uznania głównie obywatelom indyjskim za wybitne osiągnięcia i zasługi dla narodu, w każdej dziedzinie, w tym za działalność publiczną i może być przyznany pośmiertnie.

Z wnioskiem o odznaczenie Padma Vibhushan mogą występować przedstawiciele rządu federalnego, poszczególnych ministerstw, terenowych jednostek administracji państwowej i innych instytucji państwowych oraz organizacji społecznych. Wnioski rozpatrywane są przez „Kapitułę Nagrody” (Awards Committee) i po akceptacji odpowiedniego ministra lub premiera przedstawiane prezydentowi. Order wręczany jest corocznie 26 stycznia, w „Dniu Republiki” – święta narodowego Indii.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Początkowo odznaką orderu miał być okrągły złoty medal o średnicy 35 mm z wytłoczonym w centrum kwiatem lotosu okolonym wieńcem i napisem: „विभूषण पुरस्‍कार” (PADMA VIBHUSHAN). Na rewersie znajdowało się godło państwowe Indii i dewiza orderu (DESH SEVA). Nie istnieją żadne dostępne źródła, które potwierdzałyby, że powyższy projekt został zrealizowany.

W 1955 projekt został zmieniony na okrągły medal z geometrycznymi wzorami o średnicy 30 mm, wykonany z brązu. W 1957 projekt został ponownie zmieniony i przyjął obecna formę. Na awersie znajduje się kwiat lotosu oraz napis „विभूषण पुरस्‍कार” (PADMA VIBHUSHAN). Na rewersie znajduje się godło państwowe Indii oraz napis z dewizą orderu.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Do 2010 Orderem Padma Vibhushan zostały odznaczone 264 osoby, m.in.

Obywatele Indii

Obcokrajowcy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medals.org.uk: India: Padma Vibhushan. [dostęp 2010-03-22]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]