Order Palm Akademickich

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Order Palm Akademickich
L'Ordre des Palmes Académiques
Awers
Awers insygniów komandorskich
Awers
Awers insygniów oficerskich
Awers
Awers insygniów kawalerskich
Rewers
Rewers II i III stopnia
Baretka
Baretka komandorska
Baretka
Baretka oficerska
Baretka
Baretka kawalerska
Ustanowiono 4 października 1955
Powyżej Medal Ruchu Oporu
Poniżej Order Zasługi Rolniczej

Palmy akademickie, Order Palm Akademickich (fr. L'Ordre des Palmes Académiques) – francuskie odznaczenie resortowe ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure'a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 (za panowania Napoleona Bonaparte), wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to więc najstarsze wyłącznie cywilne francuskie odznaczenie.

Rys historyczny[edit | edit source]

W chwili ustanowienia jako tytuł honorowy w 1808, miał za zadanie wyróżnienie najwybitniejszych działaczy szkolnictwa uniwersyteckiego, w bardzo szerokim znaczeniu, gdyż w tamtych czasach do uniwersytetów zaliczały się również licea (w systemie francuskim matura, baccalauréat, jest pierwszym stopniem uniwersyteckim), w szczególności naukowców i profesorów.

W 1850 order podzielono na dwie klasy:

  • Officier de l’Instruction Publique zwany Złote Palmy,
  • Officier d’Académie zwany Srebrne Palmy[1].

Dopiero w 1866 tytuł Palm Akademickich został powiązany z odznaczeniem[2]. Dystynkcje haftowane na togach ustępują metalowej plakietce zawieszonej na wstążce z mory, wpierw czarnej, później fioletowej. Medal miał kształt gałęzi oliwnej i laurowej. Oliwki często były emaliowane na czerwono, tylko kilka egzemplarzy miało zielone oliwki.

4 października 1955 odznaczenie przekształcono z akademickiego w resortowe i podzielono na trzy klasy (Kawalera, Oficera i Komandora)[1]. Obecnie stosuje się przepisy z ustawy z 1955 roku, z drobnymi poprawkami z 2002[3].

Odznaczenie to nobilituje wybranych członków społeczności edukacyjnej, uczących lub nie. Możliwość jego przyznania już w 1866 została poszerzona o osoby nie uczące, które wniosły duży wkład w proces edukacji narodowej Francji. Może ono zostać również przyznane obcokrajowcom oraz Francuzom przebywającym za granicą aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie.

Promocje i nominacje, na mocy dekretu Premiera Francji ogłoszonego na wniosek Ministra Edukacji, mają miejsce dwa razy w roku: 1 stycznia (osoby niepodlegające francuskiemu Ministerstwu Edukacji) i 14 lipca (osoby podlegające temu ministerstwu).

W kolejności starszeństwa francuskich odznaczeń zajmuje dziewiąte miejsce, za Medalem Ruchu Oporu, a przed Orderem Zasługi Rolniczej[4], a spośród czterech odznaczeń resortowych – na miejscu pierwszym, przed Orderem Zasługi Rolniczej, Orderem Zasługi Morskiej i Orderem Sztuki i Literatury[4][5].

Insygnia[edit | edit source]

W chwili obecnej, od ponownego ustanowienia w 1955, order jest przyznawany w trzech klasach:

  • Komandor (fr. Commandeur) – pozłacany medal w kształcie liści palmowych o wysokości 60 mm zawieszony na wstążce przyczepionej do obręczy o średnicy 22 mm, całość zawieszona na łańcuchu, wstążka z białymi pasami i rozetą. Komandorem można zostać najwcześniej 3 lata (do 2002 r. 5 lat) po otrzymaniu stopnia Oficera.
  • Oficer (fr. Officier) – medal w kształcie liści palmowych pokryty fioletową emalią o wysokości 35 mm, wstążka z rozetą. Oficerem może zostać Kawaler najwcześniej 5 lat po otrzymaniu orderu niższej klasy.
  • Kawaler (fr. Chevalier) – medal w kształcie liści palmowych pokryty fioletową emalią o wysokości 35 mm, wstążka bez rozety. Kawaler musi mieć co najmniej 35 lat i pracować w szkolnictwie od co najmniej 10 lat (do reformy w 2002 r. od 15 lat).

Współczesny medal, dzieło kowala artystycznego Raymonda Subes'a, jest niesymetryczny – po lewej stronie znajduje się 12 liści, po prawej, 11 (w sumie 23 liście).

Wstążka dla wszystkich stopni jest fioletowa, o szerokości 32 mm.

Odznaczeni[edit | edit source]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Palm Akademickich.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Palm Akademickich.

Przypisy[edit | edit source]

  1. a b Paul Hieronymussen: Orders, Medals and Decorations of Europe in colour, Nowy Jork, 1967, s. 162
  2. Historique des Palmes académiques (fr.). amopa.asso.fr (Association des membres de l'Ordre des Palmes académiques). [dostęp 2016-03-30].
  3. Décret n°55-1323 du 4 octobre 1955 portant institution d'un ordre des Palmes académiques (fr.). legifrance.gouv.fr. [dostęp 2016-11-15].
  4. a b Liste des décorations officielles françaises susceptibles d'être portées. prestige-et-tradition.fr, 15 lipca 2010.
  5. L'ordre du Mérite agricole (fr.). agriculture.gouv.fr. [dostęp 2016-11-14].