Order Palm Akademickich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Palm Akademickich
L'Ordre des Palmes Académiques
Awers
Awers insygniów komandorskich
Awers
Awers insygniów oficerskich
Awers
Awers insygniów kawalerskich
Rewers
Rewers II i III stopnia
Baretka
Baretka oficerska
Baretka
Baretka komandorska
Ustanowiono 4 października 1955

Palmy akademickie, Order Palm Akademickich (fr. L'Ordre des Palmes Académiques) – francuskie odznaczenie ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure'a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 r. (za panowania Napoleona Bonaparte), wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to więc najstarsze wyłącznie cywilne francuskie odznaczenie.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

W chwili ustanowienia jako tytuł honorowy, w 1808, miał za zadanie wyróżnienie najwybitniejszych działaczy szkolnictwa uniwersyteckiego, w bardzo szerokim znaczeniu, gdyż w tamtych czasach do uniwersytetów zaliczały się również licea (w systemie francuskim matura, baccalauréat, jest pierwszym stopniem uniwersyteckim), w szczególności naukowców i profesorów.

W 1850 r. nastąpiło oddzielenie tytułów naukowych i tytułu honorowego Palm Akademickich.

Dopiero w 1866 r. tytuł Palm Akademickich został powiązany z odznaczeniem. Dystynkcje haftowane na togach ustępują metalowej plakietce zawieszonej na wstążce z mory, wpierw czarnej, później fioletowej. Medal miał kształt gałęzi oliwnej i laurowej. Oliwki często były emaliowane na czerwono, tylko kilka egzemplarzy miało zielone oliwki.

Nadawanie orderu[edytuj | edytuj kod]

Obecnie stosuje się zasady ustawy z 1955 roku, z drobnymi poprawkami z 2002.

Odznaczenie to nobilituje wybranych członków społeczności edukacyjnej, uczących lub nie. Możliwość jego przyznania już w 1866 r. została poszerzona o osoby nie uczące, które wniosły duży wkład w proces edukacji narodowej Francji. Może ono zostać również przyznane obcokrajowcom oraz Francuzom przebywającym za granicą aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie.

Promocje i nominacje, na mocy dekretu Premiera Francji ogłoszonego na wniosek Ministra Edukacji, mają miejsce dwa razy w roku: 1 stycznia (osoby niepodlegające francuskiemu Ministerstwu Edukacji) i 14 lipca (osoby podlegające temu ministerstwu).

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej, od ponownego ustanowienia w 1955 r., order jest przyznawany w trzech stopniach:

  • Kawalera (fr. Chevalier) – medal w kształcie liści palmowych pokryty fioletową emalią o wysokości 35 mm, wstążka bez rozety. Kawaler musi mieć co najmniej 35 lat i pracować w szkolnictwie od co najmniej 10 lat (do reformy w 2002 r. od 15 lat).
  • Oficera (fr. Officier) – medal w kształcie liści palmowych pokryty fioletową emalią o wysokości 35 mm, wstążka z rozetą. Oficerem może zostać Kawaler najwcześniej 5 lat po otrzymaniu orderu niższej klasy.
  • Komandora (fr. Commandeur) – pozłacany medal w kształcie liści palmowych o wysokości 60 mm zawieszony na wstążce przyczepionej do obręczy o średnicy 22 mm, całość zawieszona na łańcuchu, wstążka z białymi pasami i rozetą. Komandorem można zostać najwcześniej 3 lata (do 2002 r. 5 lat) po otrzymaniu stopnia Oficera.

Współczesny medal, dzieło kowala artystycznego Raymonda Subes'a, jest niesymetryczny – po lewej stronie znajduje się 12 liści, po prawej, 11 (w sumie 23 liście).

Wstążka dla wszystkich stopni jest fioletowa, o szerokości 32 mm.

Baretki orderu
Palmes academiques Chevalier ribbon.svg
Kawaler
Palmes academiques Officier ribbon.svg
Oficer
Palmes academiques Commandeur ribbon.svg
Komandor

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Palm Akademickich.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Palm Akademickich.