Przejdź do zawartości

Order Pracy (Wietnam)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Pracy
Huân chương Lao động
Awers
Awers I klasy
Baretka
Baretka I klasy
Baretka
Baretka II klasy
Baretka
Baretka III klasy
Ustanowiono

1 maja 1950

Powyżej

Order Zasługi Wojskowej

Poniżej

Order Obrony Ojczyzny

Order Pracy (wiet. Huân chương Lao động) – wysokie państwowe odznaczenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu ustanowione dekretem z dnia 1 maja 1950 roku, a potwierdzone ustawą z dnia 26 listopada 2003 roku. Nadawany jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pracy, twórczości i rozwijania państwa. Dzieli się na trzy klasy.

Ustanowienie

[edytuj | edytuj kod]

Order Pracy został ustanowiony dekretem Prezydenta[a] Demokratycznej Republiki Wietnamu nr 65B/SL z dnia 1 maja 1950 roku jako trójklasowe wysokie odznaczenie państwowe, nadawane za specjalne osiągnięcia w pracy zarówno intelektualnej jak i fizycznej. Order nadawał na wniosek Ministra Pracy prezydent (I klasę) i premier (pozostałe dwie)[1]. Obecne zasady nadawania reguluje ustawa z dnia 26 listopada 2003 roku, która weszła w życie 1 lipca 2004 roku. Na jej mocy order nadaje Prezydent[2]. Kandydatury do przyznania orderu prezydentowi przedstawia premier na wniosek ministra, szefa agencji rządowej, Prezesa Najwyższego Sądu Ludowego, Prokuratora Generalnego, przewodniczącego centralnej agencji, szefa organizacji społecznej lub prowincjonalnego Komitetu Ludowego[3]. Order I klasy nadawany jest osobom posiadającym już II klasę orderu, mającym w swoim dorobku wynalazek, odkrycie, pracę naukową lub dzieło artystyczne o znaczeniu ogólnokrajowym oraz innym osobom mającym nadzwyczajnie wybitne osiągnięcia lub długoletni staż w pracy dla państwa lub społeczeństwa. Nadawane jest również kolektywom mającym wyjątkowo wybitne osiągnięcia lub odznaczonym II klasą orderu i posiadającym osiągnięcia przez pięć lat z rzędu[4]. Order II klasy nadawany jest osobom posiadającym już III klasę orderu, mającym w swoim dorobku wynalazek, pracę naukową lub dzieło artystyczne oraz innym osobom mającym wybitne osiągnięcia lub długoletni staż w pracy dla państwa lub społeczeństwa. Nadawane jest również kolektywom mającym wybitne osiągnięcia lub odznaczonym III klasą orderu i posiadającym osiągnięcia przez pięć lat z rzędu[5]. Order III klasy nadawany jest osobom uhonorowanym już nagrodami resortowymi, mającym w swoim dorobku pracę naukową lub dzieło artystyczne pozytywnie ocenione przez odpowiednią radę na szczeblu ministerialnym oraz innym osobom mającym wybitne osiągnięcia lub długoletni staż w pracy dla państwa lub społeczeństwa. Nadawane jest również kolektywom mającym wybitne osiągnięcia lub posiadającym osiągnięcia przez ostatnie pięć lat z rzędu, za które nadano nagrody resortowe[6].

Odznaka

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z przepisami z 2014 roku odznaka orderu wykonana jest z brązu pokrytego warstwą złota oraz stopu niklu i kobaltu. Ma formę okrągłą. W jej środkowej części zlokalizowana jest złota wypukła gwiazda w okrągłym polu pokrytym czerwoną emalią. Pole z lewej strony ograniczone jest kłosem ryżu a z prawej połową koła zębatego. Na ich połączeniu na dole umieszczona jest otwarta księga, pod którą umieszczona jest pokryta czerwoną emalią wstęga ze złotym napisem "VIỆT NAM". W górnej części umieszczony jest pokryty czerwoną emalią napis "HUÂN CHƯƠNG LAO ĐỘNG". Odznaka zawieszana jest na pięciobocznej blaszce ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą złota i stopu niklu i kobaltu, na której rozciągnięta jest poliestrowa wstążka orderowa w kolorze czerwonym z dwoma ciemnoniebieskimi paskami po bokach. Dla odróżnienia klas orderu do wstążki doczepia się złote pięcioramienne gwiazdy: trzy dla I klasy (najwyższej), dwie dla II klasy i jedną dla III klasy[7].

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Pracy (Wietnam).
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Pracy (Wietnam).
  1. Prezydent był jednocześnie Przewodniczącym Rządu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. art. 1 i 2 Sắc lệnh số 65B/SL
  2. art. 77 Luật số 15/2003/QH11
  3. art. 83 Luật số 15/2003/QH11
  4. art. 42 Luật số 15/2003/QH11
  5. art. 43 Luật số 15/2003/QH11
  6. art. 44 Luật số 15/2003/QH11
  7. art. 11 Nghị định số 85/2014/NĐ-CP

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]