Order Scharnhorsta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Scharnhorsta
Scharnhorst-Orden
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 17 lutego 1966
Wielkość średnica 43 mm

Order Scharnhorsta (niem. Scharnhorst-Orden) – wysokie odznaczenie wojskowe Niemieckiej Republiki Demokratycznej, nadawane w latach 1966–1989.

Historia[edytuj]

Order został ustanowiony 17 lutego 1966 przez Radę Państwa NRD. Mógł być nadawany za

wybitne zasługi przy umacnianiu sił obronnych, dowodzenie, pracę przy rozwoju nauki o wojskowości i techniki wojskowej, zasługi przy umacnianiu koalicji wojskowej braterskich armii socjalistycznych.

Nagradzane orderem mogły być oddziały, dywizje, instytucje lub osoby prywatne działające w ramach wschodnioniemieckich sił zbrojnych, Nationale Volksarmee, oraz w organach straży granicznej. Nadawany był przez przewodniczącego Rady Obrony Narodowej. Przy nadaniu orderu Scharnhorsta osobom prywatnym wypłacano wysoką premię.

Insygnium[edytuj]

Order noszący imię pruskiego generała z czasów wojen napoleońskich i ministra wojny Gerharda von Scharnhorsta był jednoklasowy.

Oznaką była złota pięciopromienna gwiazda modelu komunistycznego o przekroju 43 mm ze złotymi promieniami między ramionami.

Na awersie w środku gwiazdy znajdował się na niebieskim medalionie z białym obramowaniem złoty relief twarzy generała en face, pod którym widniały dwa skrzyżowane złote sztylety. Rewers był gładki, bez dat czy napisów.

Order był noszony na niebieskiej wstążce z obustronnymi złotymi bordiurami, na modłę sowiecką napiętej na pięciokątną blaszkę.

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Scharnhorsta.

Spośród Polaków order posiadał m.in. gen. Wojciech Jaruzelski (od 1975) oraz gen. Florian Siwicki.

Bibliografia[edytuj]

  • Frank Bartel: Auszeichnungen der Deutschen Demokratischen Republik, Berlin 1979.