Order Smoka Annamu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Smoka Annamu
Ordre du Dragon d'Annam
Awers
Awers odznaki IV klasy (wietn.)
Awers
Awers odznaki IV klasy (franc.)
Gwiazda
Gwiazda położona na wstędze (franc.)
Baretka
Baretka francuska
Baretka
Baretka wietnamska
Ustanowiono

1886/1896

Wycofano

1950

Równorzędne

Order Kambodży
Order Błyszczący
Order Gwiazdy Czarnej
Order Gwiazdy Anżuanu

Powiązane

Order Narodowy Wietnamu

Order Smoka Annamu (fr. Ordre du Dragon d'Annam)[1]odznaczenie ustanowione w 1886 w Cesarstwie Wietnamu, znajdującym się od 1848 pod protektoratem francuskim. W latach 1896–1950 nadawany jako francuski order kolonialny oraz odznaczenie przyznawane przez cesarza[2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cesarz Khải Định z gwiazdą Orderu Smoka Annamu (najbliżej środka piersi).

Order ustanowił 14 marca 1886 cesarz Đồng Khánh, władca Wietnamu, jednej z części Indochin Francuskich pod protektoratem Francji. Order został wcielony w szereg francuskich odznaczeń kolonialnych dekretem z 12 września 1896[4][a]. Administracją orderu zajmowała się Kancelaria Legii Honorowej, a każdy prezydent Francji był z urzędu uprawniony do noszenia jego najwyższej klasy – Wielkiego Krzyża, podobnie jak od 1917 każdy cesarz wietnamski. Dekretem prezydenta Vincenta Auriola z 1 września 1950 order został zniesiony, a w Państwie Wietnamskim zastąpił go Order Narodowy Wietnamu[2].

Podział na klasy i baretki[edytuj | edytuj kod]

Klasy Nazwa polska Nazwa francuska[2] Baretka francuska
I klasa Krzyż Wielki Grand-croix
II klasa Wielki Oficer Grand officier
III klasa Komandor Commandeur
IV klasa Oficer Officier
V klasa Kawaler Chevalier

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Odznaka orderowa miała kształt złotej ośmioramiennej gwiazdy. Wewnątrz znajdował się owalny medalion z błękitnym godłem z napisami w języku wietnamskim, które otoczone były czerwonym pierścieniem ze złotymi krawędziami. Odznaka mocowana była do wstęgi za pomocą zawieszki w kształcie korony zwieńczonej emaliowanym na zielono smokiem. Gwiazda orderowa miała medalion identyczny z tym znajdującym się na odznace, położony na emaliowanego na zielono smoka, a całość umieszczoną na wierzchu 16-promiennej gwiazdy. Wstęga orderowa była zielona z szerokimi pomarańczowymi paskami wzdłuż obu krawędzi w wersji nadawanej przez Francuzów, a czerwona z szerokimi żółtymi paskami wzdłuż obu brzegów w wersji wietnamskiej nadawanej przez cesarza[2].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Smoka Annamu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pozostałe francuskie odznaczenia kolonialne (z datą ustanowienia):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 326.
  2. a b c d Marc Champenois: Ordre du Dragon d'Annam . [w:] Les décorations Francaises [on-line]. france-phaleristique.com. [dostęp 2015-11-05]. (fr.).
  3. Christopher Buyers: Orders & decorations of Wietnam. [w:] Royal and Ruling Houses of Africa, Asia, Oceania and the Americas [on-line]. [dostęp 2016-11-12]. (ang.).
  4. Marc Champenois: Généralités sur les Ordres coloniaux. [w:] Les décorations Francaises [on-line]. france-phaleristique.com. [dostęp 2015-11-05]. (fr.).