Order Smoka Annamu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Smoka Annamu
Ordre du Dragon d'Annam
Awers
Awers odznaki IV klasy (wietn.)
Awers
Awers odznaki IV klasy (franc.)
Gwiazda
Gwiazda położona na wstędze (franc.)
Baretka
Baretka francuska
Baretka
Baretka wietnamska
Ustanowiono 1886/1896
Wycofano 1950
Równorzędne Order Kambodży
Order Błyszczący
Order Gwiazdy Czarnej
Order Gwiazdy Anżuanu
Powiązane Order Narodowy Wietnamu

Order Smoka Annamu (fr. Ordre du Dragon d'Annam)[1]odznaczenie ustanowione w 1886 w Cesarstwie Wietnamu, znajdującym się od 1848 pod protektoratem francuskim. W latach 1896–1950 nadawany jako francuski order kolonialny oraz odznaczenie przyznawane przez cesarza[2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cesarz Khải Định z gwiazdą Orderu Smoka Annamu (najbliżej środka piersi).

Order ustanowił 14 marca 1886 cesarz Đồng Khánh, władca Wietnamu, jednej z części Indochin Francuskich pod protektoratem Francji. Order został wcielony w szereg francuskich odznaczeń kolonialnych dekretem z 12 września 1896[4][a]. Administracją orderu zajmowała się Kancelaria Legii Honorowej, a każdy prezydent Francji był z urzędu uprawniony do noszenia jego najwyższej klasy – Wielkiego Krzyża, podobnie jak od 1917 każdy cesarz wietnamski. Dekretem prezydenta Vincenta Auriola z 1 września 1950 order został zniesiony, a w Państwie Wietnamskim zastąpił go Order Narodowy Wietnamu[2].

Podział na klasy i baretki[edytuj | edytuj kod]

Klasy
Nazwa polska
Nazwa francuska[2]
Baretka francuska
I klasa Krzyż Wielki Grand-croix
Ordre du Dragon d'Annam (par le Gouvernement Francais) GC ribbon.svg
II klasa Wielki Oficer Grand officier
Ordre du Dragon d'Annam (par le Gouvernement Francais) GO ribbon.svg
III klasa Komandor Commandeur
Ordre du Dragon d'Annam (par le Gouvernement Francais) Commandeur ribbon.svg
IV klasa Oficer Officier
Ordre du Dragon d'Annam (par le Gouvernement Francais) Officier ribbon.svg
V klasa Kawaler Chevalier
Ordre du Dragon d'Annam (par le Gouvernement Francais) Chevalier ribbon.svg

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Odznaka orderowa miała kształt złotej ośmioramiennej gwiazdy. Wewnątrz znajdował się owalny medalion z błękitnym godłem z napisami w języku wietnamskim, które otoczone były czerwonym pierścieniem ze złotymi krawędziami. Odznaka mocowana była do wstęgi za pomocą zawieszki w kształcie korony zwieńczonej emaliowanym na zielono smokiem. Gwiazda orderowa miała medalion identyczny z tym znajdującym się na odznace, położony na emaliowanego na zielono smoka, a całość umieszczoną na wierzchu 16-promiennej gwiazdy. Wstęga orderowa była zielona z szerokimi pomarańczowymi paskami wzdłuż obu krawędzi w wersji nadawanej przez Francuzów, a czerwona z szerokimi żółtymi paskami wzdłuż obu brzegów w wersji wietnamskiej nadawanej przez cesarza[2].

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Smoka Annamu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pozostałe francuskie odznaczenia kolonialne (z datą ustanowienia):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 326.
  2. a b c d Marc Champenois: Ordre du Dragon d'Annam (fr.). W: Les décorations Francaises [on-line]. france-phaleristique.com. [dostęp 2015-11-05].
  3. Christopher Buyers: Orders & decorations of Wietnam (ang.). W: Royal and Ruling Houses of Africa, Asia, Oceania and the Americas [on-line]. [dostęp 2016-11-12].
  4. Marc Champenois: Généralités sur les Ordres coloniaux (fr.). W: Les décorations Francaises [on-line]. france-phaleristique.com. [dostęp 2015-11-05].