Przejdź do zawartości

Order Suche Batora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Suche Batora
Сүхбаатарын одон
Awers
Awers
Baretka
Baretka do 1961 roku
Baretka
Baretka od 1961 roku
Ustanowiono

16 maja 1941

Kruszec

złoto, srebro, platyna

Wydano

ok. 1700

Order Suche Batora (mong. Сүхбаатарын одон) – najwyższe odznaczenie państwowe (order) Mongolskiej Republiki Ludowej oraz Mongolii współczesnej, przyznawane zarówno za zasługi cywilne, jak i wojskowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Suche Batora został ustanowiony 16 maja 1941 na cześć mongolskiego dowódcy wojskowego i przywódcy ruchu rewolucyjnego Damdina Suche Batora, analogicznie do radzieckiego Orderu Lenina.

Order był nadawany przez Mały Churał Państwowy Mongolii zarówno osobom fizycznym, jak i jednostkom wojskowym, przedsiębiorstwom, placówkom oświatowym czy organizacjom społecznym za osiągnięcia w działalności kulturalnej oraz gospodarczej. Nagradzano nim także za bohaterstwo i odwagę w walce z wrogiem zewnętrznym lub wewnętrznym[1]. Przyznawano go w dwóch odmianach.

Order Suche Batora noszony jest jako pierwszy, na lewej piersi. Order otrzymują również wszyscy wyróżnieni Tytułem Bohatera Mongolii.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Order Suche Batora wykonany jest z trzech oddzielnych części, które następnie łączy się za pomocą sztyftów. Odznaką Orderu jest wypukła pięcioramienna gwiazda wykonana ze złota, między końcami której umieszczone są płaskie zaostrzone promienie różnej wielkości, wykonane ze srebra i pokryte niebieską emalią. W centrum złotej gwiazdy umieszczony jest platynowy medalion z popiersiem Damdina Suche Batora otoczony złotym wieńcem. Nad medalionem umieszczony jest rozwinięty czerwony rewolucyjny sztandar ze złotymi frędzlami i napisem „СҮХБААТАР”, a pod nim emaliowana czerwona gwiazda. Rewers jest gładki, lekko wklęsły z gwintowanym sztyftem i nakrętką do przypięcia orderu na ubranie.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Suche Batora.

Niektórzy wyróżnieni Orderem Suche Batora:

Obywatele Mongolii i mongolskie organizacje społeczne
Obcokrajowcy i podmioty zagraniczne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Netdialogue.com: [https://web.archive.org/web/20100323000435/http://awards.netdialogue.com/Asia/Mongolia/MPRSucheBator/MPRSucheBator.htm Монгольская Народная Республика Mongolian People’s Republic ОРДЕН СУХЭ-БАТОРА ORDER OF SUCHE BATOR]. [dostęp 2010-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-23)]. (ros.).
  2. Skynet.be: Mongolian People’s Pepublic. [dostęp 2010-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-19)]. (ang.).
  3. Books.google.pl: Mongolian music, dance, & oral narrative: performing diverse identities. [dostęp 2010-03-18]. (ang.).
  4. Dzieje Mongolii. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2005, s. 461. ISBN 83-89899-26-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]