Order Vittorio Veneto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ordine di Vittorio Veneto
Awers
Awers i Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 marca 1968

Order Vittorio Veneto (wł. Ordine di Vittorio Veneto) – jednoklasowe odznaczenie Republiki Włoskiej, ustanowione w 1968 roku.

Delfino Borroni (1898-2008), odznaczony orderem VV

Historia i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione 18 marca 1968 przez prezydenta Giuseppe Saragata i jest właściwie medalem, posiadając tylko jedną klasę - kawalera (Cavaliere) - ale otrzymało status i nazwę orderu. Przeznaczone było dla weteranów I wojny światowej, którzy walczyli co najmniej 6 miesięcy w czasie tej wojny. Nazwa pochodzi od miasteczka Vittorio Veneto, pod którym odbyła się w r. 1918 parodniowa bitwa. Zwycięstwo armii włoskiej w tej bitwie doprowadziło do ostatecznej klęski monarchii habsburskiej.

Insygnium orderu to wykonany w brązie krzyż grecki z zakończeniami ramion w kształcie ostrza strzały, tzw. krzyż strzałkowy. Na awersie w medalionie środkowym znajduje się wyobrażenie włoskiego hełmu wojskowego z czasów I wojny światowej, a na rewersie – pięcioramienna gwiazda, otoczona napisem ORDINE VITTORIO VENETO. Ramiona krzyża są obustronnie pokryte ornamentem ze stylizowanych liści dębowych.

Order, z którym wiązała się roczna renta w wys. 60 000 lirów, noszony był na lewej piersi na białej wstążce z czterema zielonymi i czterema czerwonymi paskami oraz pojedynczym niebieskim paskiem w środku.

Wraz ze śmiercią ostatniego odznaczonego weterana I wojny światowej, Lazare Ponticelli w 2008 roku, order wygasł[1].

Oficjalnie order został zniesiony na mocy dekretu z dnia 15 marca 2010.

Każdorazowy Prezydent Republiki Włoskiej był Wielkim Mistrzem orderu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]