Order Złotego Lwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy orderu Hesji. Zobacz też: Order Złotego Lwa Nassau.
Order domowy Złotego Lwa
Hausorden vom Goldenen Löwen
Awers
Awers oznaki orderu
Gwiazda
Gwiazda
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1770 (Hesja-Kassel)
1876 (Wielkie Księstwo Hesji)
Wycofano 1866 (Elektorat Hesji)
1918 (Wielkie Księstwo Hesji)
Dewiza Virtute et Fidelitate
(łac.: cnocie i wierności)
Kruszec złoto
Powyżej (brak)
Poniżej Order Pour la vertu militaire

Order domowy Złotego Lwa (niem. Hausorden vom Goldenen Löwen) – odznaczenie dynastyczne ustanowione początkowo w jednej klasie 14 sierpnia 1770 roku przez Fryderyka II landgrafa Hesji-Kassel ku czci świętej Elżbiety Węgierskiej. W roku 1818 podzielony na trzy klasy, lecz w roku 1851 z niższych klas utworzono oddzielny order. Po aneksji Hesji-Kassel przez Królestwo Prus, order należał w latach 1866-1875 do systemu odznaczeń pruskich.

6 czerwca 1876 roku order został odnowiony, ponownie w jednej klasie przez Ludwika II, jako najwyższe odznaczenie Wielkiego Księstwa Hesji. Przestał istnieć w 1918 roku, po likwidacji wielkiego księstwa i proklamowaniu republiki w Niemczech.

Insygnia[edytuj]

Oznakę orderu, wzorowaną na oznace ang. Orderu Podwiązki stanowił złoty owalny, ażurowy medalion z wizerunkiem godła Hesji - stojącego lwa. Na awersie otaczającego pierścienia widniała dewiza orderu: VIRTUTE ET : FIDELITATE; na rewersie umieszczono łac. napis: FRIDERICUS II D.G. HASSIÆ : LANDGRAVIUS INSTITUIT : 1770 (ustanowił Fryderyk II z Bożej Łaski Landgraf Hesji, 1770). Order był noszony na karmazynowej wstędze przez ramię lub węższej wstążce na szyi. Do orderu należała srebrna ośmiopromienna gwiazda z wizerunkiem stojącego lwa w czerwono-białe pasy na błękitnym tle, którego otaczał karmazynowy pierścień z dewizą orderu. Do orderu należał także złoty łańcuch.

Bibliografia[edytuj]