Order Zasług dla Ojczyzny (NRD)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Zasług dla Ojczyzny
Der Vaterländische Verdienstorden
Awers
Awers oraz baretki Złotego Orderu
i Orderu na Liściach Dębowych
Baretka
Baretka Złotego Orderu
Baretka
Baretka Srebrnego Orderu
Baretka
Baretka Brązowego Orderu
Ustanowiono 21 kwietnia 1954

Order Zasług dla Ojczyzny (niem. Der Vaterländische Verdienstorden) – odznaczenie (order) za zasługi dla państwa, nadawane w latach 1954–1990 w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order Zasług dla Ojczyzny został ustanowiony 21 kwietnia 1954 przez Radę Państwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej. 15 kwietnia 1965 stworzono dla niego dodatkową dekorację nadawaną jako szczególne wyróżnienie, tzw. Ehrenspange – zawieszkę w postaci liści dębowych. Posiadał trzy klasy, gwiazdę złotą, srebrną i brązową.

Nadawany był przez Przewodniczącego Rady Państwa NRD "za zasługi dla niemieckiego i międzynarodowego ruchu robotniczego, zasługi przy budowie i wzmacnianiu NRD, zasługi dla walki o pokój". Otrzymać go mogły zarówno osoby prywatne jak zakłady pracy, kombinaty, socjalistyczne spółdzielnie, jednostki sił zbrojnych, miasta i gminy.

Przy nadaniach dla grup do 10 osób każda z nich otrzymywała własną oznakę. Do 1974 z nadaniem orderu osobom prywatnym związana była roczna renta: od I. do III. stopnia 1000, 500 lub 250 marek, po 1974 wypłacano już tylko jednorazową premię w wysokości 10000, 5000 lub 2500 marek, ale pozostawiono renty osobom odznaczonym przed 1974.

Oznaka[edytuj | edytuj kod]

Oznaką orderu była gwiazda z 10 pękami promieni. Na jej awersie znajdował się medalion z godłem NRD, przy I. i II. klasie umieszczony w emaliowanym na czerwono polu. Rewers był gładki, bez napisów. Order noszony był na lewej piersi na prostokątnej klamerce otaczającej czerwoną wstęgę z górną czarną i dolną żółtą bordiurą. Posiadacze "liści dębowych" nosili odznaczenie na dwóch stylizowanych gałązkach dębowych jako zawieszce, bez klamerki z wstążką.

Gwiazdy orderowe I. i II. klasy do 1974 wykonywano w złocie lub srebrze, później już tylko w pozłacanym lub posrebrzanym tombaku.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasług dla Ojczyzny (NRD).

Niektórzy wyróżnieni Orderem Zasług dla Ojczyzny:

Złotym

Srebrnym

Brązowym

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978
  • Frank Bartel, Auszeichnungen der Deutschen Demokratischen Republik, Berlin 1979