Order Zasługi Adolfa de Nassau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Zasługi Adolfa de Nassau
Militär- und Zivildienst-Orden
Adolphs von Nassau
Awers
Awers gwiazdy I klasy orderu
Awers
Awers insygniów komandorskich orderu
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono 8 maja 1858

Cywilny i Wojskowy Order Zasługi Adolfa de Nassau (niem. Herzoglich Nassauischer Militär- und Civilverdienstorden Adolphs von Nassau, fr. Ordre Grand-Ducal du Mérite Civil et Militaire d'Adolphe de Nassau) – pierwotnie niemieckie, obecnie luksemburskie odznaczenie za zasługi cywilne i wojskowe, ustanowione w 1858 roku i pozostające do wyłącznej dyspozycji monarchy jako order domowy.

Historia[edytuj]

Adolf Luksemburski, książę Nassau, ok. 1840

Pozbawiony w 1866 swego tronu przez Prusy panujący książę Nassau i następca tronu w Luksemburgu Adolf ustanowił swój Order Zasługi 8 maja 1858 roku i nadawał go do chwili aneksji swego państewka przez Prusy, po czym order został zawieszony aż do chwili objęcia przez Adolfa von Nassau tronu luksemburskiego (1890). Odnowiony w tym roku order otrzymał dwie kategorie, cywilną i wojskową, oraz pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej – od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego (podzielonego na dwa stopnie) – i oprócz nich osobny "Krzyż Honorowy dla Dam", dwustopniowy związany ze sobą krzyż zasługi oraz dwa medale. Nadawany jest (obecnie bardzo rzadko, zastąpił go najwyraźniej Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga z 1961) za zasłużoną działalność dla Luksemburga lub domu panującego, także w dziedzinach nauki i sztuki, i otrzymać go mogą zarówno Luksemburczycy jak cudzoziemcy.

Insygnia[edytuj]

Insygnia orderu to oznaka, występująca w dwóch odmianach, cywilnej i wojskowej, gwiazdy I i II klasy oraz krzyże zasługi, medale i tzw. "Palma 1940-1945". Oznaką orderu jest krzyż maltański z kulkami na zakończeniach ramion, emaliowany obustronnie na biało, ze złotym obramowaniem. Biały medalion środkowy awersu ukazuje ukoronowany monogram założyciela "A", obramowany na niebiesko z ornamentem z liści dębowych i napisem: "Virtute" (Cnocie, Zasłudze) – dewizą orderu. Medalion rewersu ukazuje dwie daty: "1292" – roku wyboru Adolfa z Nassau na króla niemieckiego oraz "1858" – roku ustanowienia orderu.

Gwiazda I klasy jest srebrna, ośmiopromienna i nosi na sobie medalion awersu orderowego. Gwiazda II klasy to duży, cyzelowany na podobieństwo brylantów krzyż maltański ze srebrnymi promieniami między ramionami i z medalionem awersu oznaki w środku.

Przy kategorii wojskowej między ramionami krzyża oznaki oraz na gwiazdach występują skrzyżowane srebrne miecze ze złotymi rękojeściami.

Zawieszką oznaki jest korona królewska, która w klasach III-V (komandorskiej, oficerskiej i kawalerskiej) jest szczególnym wyróżnieniem, gdyż nadaje się także krzyże tych klas bez korony.

Krzyże Zasługi orderu, złoty i srebrny, mają ogólną formę oznaki, ale nie są emaliowane. I tu występują odmiany z mieczami lub bez, z koronami lub bez.

Medale orderu to:

  • dwustopniowy (złoty i srebrny) Medal Zasług dla Nauki i Sztuki, z oznaką orderu na awersie i na rewersie z napisem "Artibus et Scientis" (Sztuce i Naukom) otoczonym wieńcem z liści dębowych;
  • trójstopniowy Medal Zasługi (złoty, srebrny i brązowy), nadawany za ogólne zasługi, z portretem założyciela orderu na awersie, z dewizą orderową "Virtute" na rewersie.

Złota gałązka palmy za zasługi w czasie II wojny światowej przypinana jest do wstążki orderu, który jest noszony na ciemnoniebieskiej wstędze z dwiema obustronnymi pomarańczowymi bordiurami, przy I klasie z prawego ramienia na lewy bok.

Baretki Cywilnego i Wojskowego Orderu Zasługi Adolfa de Nassau
LUX Order of Adolphe Nassau Grand Cross BAR.png
Krzyż Wielki
LUX Order of Adolphe Nassau Grand Officer BAR.png
Wielki Oficer
LUX Order of Adolphe Nassau Commander BAR.png
Komandor Korony
LUX Order of Adolphe Nassau Commander BAR.png
Komandor
LUX Order of Adolphe Nassau Officer BAR.png
Oficer Korony
LUX Order of Adolphe Nassau Officer BAR.png
Oficer
LUX Order of Adolphe Nassau Knight BAR.png
Kawaler Korony
LUX Order of Adolphe Nassau Knight BAR.png
Kawaler

Odznaczeni[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Paul Hieronymussen. Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1975
  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978
  • Jörg Nimmergut, Orden&Ehrenzeichen 1800-1945, München 1978