Order Zasługi Brandenburgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Zasługi Brandenburgii
Verdienstorden des Landes Brandenburg
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 2004

Order Zasługi Brandenburgii (niem. Verdienstorden des Landes Brandenburg) – odznaczenie ustanowione w 2004 i nadane po raz pierwszy 14 lipca 2005, w dniu święta konstytucji landu Brandenburgia. Nadaje go premier Brandenburgii za wyjątkowe zasługi dla kraju związkowego i jego ludności na wniosek ministrów lub prezesa parlamentu. Reguła orderu zabrania przyznawania go więcej niż 30 osobom rocznie, a łączna liczba żyjących odznaczonych nie może przekroczyć 300. Premier Brandenburgii jest ex officio kawalerem orderu.

Insygnium jednoklasowego orderu jest emaliowany na czerwono krzyż maltański bez kulek na szpicach ramion, z czerwonym orłem brandenburskim w białym medalionie awersu i z napisem "Brandenburg" oraz datą i numerem nadania na nieemaliowanym srebrnym rewersie. Order noszony jest na białej wstędze z dwoma bocznymi czerwonymi paskami, przez kobiety na damskiej kokardzie powyżej lewej piersi, przez mężczyzn na szyi.

Dotychczas (kwiecień 2016) nadano order 160 osobom, w tym 47 kobietom. Otrzymali go m.in. pisarz Günter de Bruyn i reżyser Volker Schlöndorff, a z Polaków ambasador Marek Prawda.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasługi Brandenburgii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]