Order Zasługi dla Kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Order Zasługi dla Niewiast)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Zasługi dla Kobiet
Awers
Awers insygniów orderu I klasy
Ustanowiono 1907
Wycofano 1918
Wydano 458

Order Zasługi dla Kobiet lub Krzyż Zasługi dla Kobiet (niem. Frauen-Verdienst-Orden, Frauen-Verdienstkreuz) – order kobiecy Królestwa Prus nadawany w latach 1907-1918.

Historia[edytuj]

Ten dość rzadki order był w rzeczywistości medalem, ale ustanawiając go w 1907 podzielono go na dwie klasy – ze złotą i srebrną oznaką, i nazwano w statutach orderem. Order ustanowiła małżonka cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II, cesarzowa Augusta Wiktoria w celu uhonorowania kobiet zajmujących się działalnością charytatywną. Od 1907 do wprowadzenia republiki w 1918 nadano odznaczenie 458 paniom.

Insygnium[edytuj]

Oznaka orderu to okrągły, złoty lub srebrny medal, otoczony obwódką z emaliowanym na niebiesko napisem: „Für Verdienste” („Za Zasługi”), utrzymanym w literach przypominających gotyckie liternictwo. W dolnej części obwódki znajduje się spleciony monogram cesarzowej – „AV”, z którego wychodzą emaliowane na niebiesko gałązki wawrzynu. Na awersie odznaczenia znajduje się srebrny lub złoty krzyż heraldyczny liliowy (trójlistny) z liśćmi akantu między ramionami. Rewers odznaczenia jest gładki z miejscem na wygrawerowanie imienia i nazwiska odznaczonej. Order jest uwieńczony pruską koroną królewską. Według niektórych źródeł[1] występują też egzemplarze zwieńczone niemiecką koroną cesarską modelu II Rzeszy.

Order był noszony na damskiej kokardzie z białej wstążki nad lewą piersią.

Przypisy

  1. Jörg Nimmergut, Deutschland, Orden und Ehrenzeichen 1800-1945, München 1979

Bibliografia[edytuj]