Przejdź do zawartości

Orecchiette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pojedyncza sztuka makaronu oriecchiette

Orecchiette jest rodzajem makaronu typowego dla regionów Apulii i Basilicaty. Jego kształt przypomina małe uszy, stąd wywodzi się jego włoska nazwa ("orecchie" - uszy) .

Opis[edytuj | edytuj kod]

Do produkcji używa się wyłącznie mąki z pszenicy durum, wody i soli. Rozmiar wynosi średnio około 3/4 palca kciuka. Owalny kształt przypomina małą kopułę z cieńszym środkiem i chropowatą powierzchnią[1]. Wytwarza się je za pomocą noża, lub ręcznie.

Istnieje również wersja wykonana bez wypukłości, znana jako strascinati - rozpowszechniona w Basilicacie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orecchiette z rzepą.

Początki orecchiette są odległe, należy ich szukać w regionach Apulia i Basilicata w historycznym obszarze doliny Tavoliere, gdzie od średniowiecza makaron w kształcie dysku wydrążonego pośrodku kciukiem dłoni wytwarzano z pszenicy durum. Później ten typ makaronu rozprzestrzenił się resztę terytorium Apulii i Lukanu[2].

Jedna z hipotez sugeruje, że orecchiette powstało w okresie między królestwem dynastii normańskiej a szwabskiej w Sannicandro di Bari[3].

Przepisy[edytuj | edytuj kod]

Orecchiette z pomidorem.

Typowym przepisem jest orecchiette z nadzieniem z rzepy[4]. Wariant apulijski obejmuje dodatek anchois, podczas gdy w Basilicacie, a głównie w Vulture i Materano, danie często przyprawia się pokruszonym lub sproszkowanym pieprzem crusco.

W Capitanata i Salento typowy jest również wariant z sosem pomidorowym (solo, lub z gulaszem mięsnym, klopsikami lub brasciole), a także z ricottą z owczego mleka.

W Cisternino orecchiette są wytwarzane z nierafinowanej mąki pszennej, są większe i przybierają inny kształt, są bardzo podobne do małżowiny usznej. Klasyczny przepis świąteczny zawiera sos z ragoût z królika.

Imprezy i festiwale promocyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Sagra ti li Stacchioddi: pierwsza niedziela października w Latiano - pierwsze wydanie miało miejsce w 1978 roku[5].
  • Festa dell'Orecchietta 8 i 9 sierpnia odbywa się w Vignacastrisi od ponad trzydziestu lat[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Orecchiette | Barilla [online], Orecchiette | Barilla [dostęp 2022-09-11] (pol.).
  2. Françoise Sabban, Silvano Serventi, La pasta: Storia e cultura di un cibo universale, Gius.Laterza & Figli Spa, 16 kwietnia 2011, ISBN 978-88-581-0207-7 [dostęp 2022-09-11] (wł.).
  3. Angela Caporale, Come nascono le Orecchiette Pugliesi? [online], Giornale del cibo, 21 maja 2020 [dostęp 2022-09-11] (wł.).
  4. Jacqui, Orecchiette pasta [online], The Pasta Project, 27 lipca 2017 [dostęp 2022-09-11] (ang.).
  5. » Sagra ti li stacchioddi – Mani in pasta [online] [dostęp 2022-09-11] (wł.).
  6. Festa dell'orecchietta a Vignacastrisi [online], LeccePrima [dostęp 2022-09-11] (wł.).

Inne projekty[edytuj | edytuj kod]