Organizacja Współpracy Kolei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Организация сотрудничества железных дорог - ОСЖД
Organization for Cooperation of Railways - OSJD, OSShD
Organizacja Współpracy Kolei - OSŻD
Język roboczy rosyjski, chiński, angielski, niemiecki
Siedziba ul. Hoża 63-67
03-734 Warszawa
tel. (22) 657-3600
Członkowie 27 państw, 20 przedsiębiorstw
przewodniczący Tadeusz Szozda
Utworzenie 1956
Oficjalna strona organizacji

Organizacja Współpracy Kolei (OSŻD), (ros. Организация сотрудничества железных дорог - ОСЖД) – organizacja międzynarodowa założona w Sofii w dniu 28 czerwca 1956 na posiedzeniu ministrów kierujących transportem kolejowym. Faktycznie jest to organizacja jednostronnie założona przez państwa byłego obozu socjalistycznego w okresie komunizmu (podobnie jak Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) przez państwa byłego ZSRR z naciskiem na przewodzenie Federacji Rosyjskiej mimo nazwy[1]. Dowodem tego jest nie tylko nacisk na język rosyjski w pracach, ale fakt istnienia Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) znacznie starszego (założony w 1922) i faktycznie wielonarodowego (zrzesza 199 członków)[2][3]. Jako organizacja międzyrządowa OSŻD posiada przywileje dyplomatyczne, m.in. nienaruszalność pomieszczeń i nietykalność dokumentacji oraz posiada samochody z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi.

Jednym z forum współpracy jest Konferencja Dyrektorów Generalnych Kolei. Językami roboczymi organizacji są języki rosyjski i chiński. Dopuszcza się także języki angielski i niemiecki.

Organizacja korzysta z praw wynikających z zapisów Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Członkami OSŻD są ministerstwa transportu i centralne organy państwowe kierujące transportem kolejowym 27 krajów Europy i Azji[4]. Należą do niej wszystkie państwa byłego obozu socjalistycznego bez Armenii oraz Iran[4]. Formalnie członkami organizacji są też Albania i Kuba, które jednakże de facto nie uczestniczą w jej pracach.

Status obserwatora mają koleje Grecji, Finlandii, Francji, Niemiec i Serbii oraz austriacko-węgierska spółka kolejowa GySEV[5], a około 20 przedsiębiorstw posiada status członka stowarzyszonego[6].

Członkami organizacji ze strony polskiej są Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Polskie Koleje Państwowe[4][7].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]