Orion Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orion Business Tower
Ilustracja
Biurowiec (stan w 2014)
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres ul. Sienkiewicza 85/87, 90-057 Łódź
Typ budynku biurowy
Architekt Aleksander Zwierko

Przemysław Cymerman (przebudowa)

Wysokość całkowita 62 m
Kondygnacje 17
Ukończenie budowy 1978
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Orion Business Tower
Orion Business Tower
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Orion Business Tower
Orion Business Tower
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Orion Business Tower
Orion Business Tower
Ziemia51°45′37,9″N 19°27′44,9″E/51,760528 19,462472
Strona internetowa

Orion Business Tower – biurowiec przy ul. Sienkiewicza 85/87 (na rogu al. Piłsudskiego) w Łodzi.

Biurowiec został wybudowany w 1978 roku, u zbiegu nowo powstałej łódzkiej trasy W-Z i ul. Sienkiewicza. Ma 62 metry wysokości i liczy 17 kondygnacji. W 2002 roku został całkowicie przebudowany, powierzchnia najmu budynku to 10 000 m².

W 1970 roku wieżowiec zaprojektował łódzki architekt Aleksander Zwierko. Wygrał konkurs na przebudowę centrum Łodzi. Jego dziełem są także pozostałe biurowce przy al. Piłsudskiego, domy handlowe „Juventus” i „Hermes” oraz bloki na łódzkim „Manhattanie”.

Wieżowiec powstał w systemie „ramka-trzon”. Była to wówczas bardzo nowatorska metoda. W trzonie budowli są dwie klatki schodowe, cztery windy, drzwi ewakuacyjne, sanitariaty. Wokół trzonu – prefabrykowane ramki. Budynek wykonano metodą wylewaną. Głównymi materiałami budowlanymi były szkło oraz aluminium.

Pierwotnie właścicielem budynku była spółka budowlana Unibud. W latach 90. wieżowiec został przejęty za długi przez Powszechny Bank Gospodarczy Nieruchomości, który rozpoczął jego remont. Jednak wkrótce PBG został wchłonięty przez Pekao SA i wieżowiec stał się własnością spółki okołobankowej Pekao Development, należącej do Pekao SA. W 2002 r. budynek został ponownie sprzedany. Nabywcą była spółka giełdowa Echo Investment, która dokończyła przeciągający się remont.

Projekt przebudowy wieżowca powstał w łódzkiej firmie „Galbex”. Remont rozpoczęto jesienią 1997 r. Z wieżowca z lat 70. został tylko szkielet. Wewnątrz zupełnie go zmodernizowano, a na zewnątrz pokryto podwójną warstwą szkła. Na nową elewację zużyto łącznie ok. 13 tys. m² szkła. Od strony ul. Roosevelta dobudowano także niższą 5 kondygnacyjną część, której nadano pomarańczowy kolor. W sierpniu 2002 roku ukończono modernizację. Kolejną modernizację Orion przeszedł w 2013 roku, zmodernizowane zostały powierzchnie wspólne (hole windowe oraz recepcja) oraz system centralnej klimatyzacji budynku.

Obiekt posiada parking na 50 samochodów i parking dla rowerów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]