Orkiestra Wojskowa w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orkiestra Wojskowa w Toruniu
Ilustracja
Siedziba Orkiestry Wojskowej w Toruniu
Rok założenia

1945

Pochodzenie

 Polska, Toruń

Gatunek

muzyka poważna, rozrywkowa, musztra paradna

Powiązania

Garnizon Warszawa[1]

Strona internetowa

Orkiestra Wojskowa w Toruniuorkiestra dęta Garnizonu Toruńskiego.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Orkiestry Wojskowej znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, przy ul. Sienkiewicza 37, w sąsiedztwie dawnego kasyna pionierów, Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz zajezdni tramwajowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra Wojskowa w Toruniu powstała 6 czerwca 1945 roku jako Orkiestra Oficerskiej Szkoły Artylerii. Przez lata swojej działalności stała się ważnym elementem w życiu kulturalnym miasta, zapewniając jemu oprawę muzyczną ważnych uroczystości patriotycznych czy religijnych[2]. Poza Toruniem orkiestra ta koncertuje także w kraju i za jego granicami. Bierze również udział w licznych festiwalach orkiestr dętych. W ciągu roku daje ona około 250 koncertów. Wśród mieszkańców Torunia szczególnym zainteresowaniem cieszą się pokazy musztry paradnej, kiedy to muzycy występują w mundurach historycznych z epoki Księstwa Warszawskiego[3].

W 2010 roku Ministerstwo Obrony Narodowej planowało likwidację Orkiestry Wojskowej. Ostatecznie, dzięki aktywnemu włączeniu się samorządu województwa, władz Torunia oraz mieszkańców w obronę orkiestry, do jej likwidacji nie doszło[4][5].

W 2016 roku Orkiestra Wojskowa w Auli Uniwersyteckiej świętowała 70-lecie działalności i wystąpiła wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Chórem Akademickim UMK pod batutą Dominika Sierzputowskiego i Arkadiusza Kaczyńskiego[6].

Zespół[edytuj | edytuj kod]

W 2016 roku w Orkiestrze Wojskowej służyło 29 muzyków (zawodowych żołnierzy) pod dowództwem kapelmistrza kpt. Dominika Sierzputowskiego[7].

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Oprócz utworów typowo marszowych na repertuar Orkiestry Wojskowej składają się również utwory muzyki popularnej, rozrywkowej oraz poważnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Orkiestra, www.csaiu.torun.pl [dostęp 2017-11-19].
  2. Create by RCZPI / Design by Patryk Rydzyk 2009, ..:: WKU Toruń :: Rok 2016 ::.., torun.wku.wp.mil.pl [dostęp 2017-01-13].
  3. Marcin Kowalkowski, Toruńska Orkiestra Wojskowa ma 70 lat, www.kujawsko-pomorskie.pl [dostęp 2017-01-13].
  4. Orkiestra wojskowa uratowana, „nowosci.com.pl” [dostęp 2017-01-13].
  5. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2017-01-13].
  6. Jubileusz Orkiestry Wojskowej | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2017-01-13].
  7. Święto uniwersytetu | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2017-01-13].