Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi „Głogów”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi "Głogów"

Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi "Głogów" powstała w 1969 roku przy „Hucie Miedzi Głogów w Budowie”.

Pierwszym Kapelmistrzem był Marian Żydek, a jego zastępcą Jan Pietruszka. Po jego rezygnacji w 1983 roku kierowanie orkiestrą przejął Władysław Król, zastępcą został Bogdan Orzechowski. Od 1989 r. do 2015 r. Kapelmistrzem Orkiestry był Kazimierz Walendzik. W latach 2016 - 2019 Kapelmistrzem orkiestry był Zbigniew Szabatowski, a jego zastępcą II Kapelmistrzem-Tamburmajorem był Bartłomiej Gers-Nienartowicz.

W dniu 08 czerwca 2019 roku podczas uroczystości z okazji Dnia Hutnika odbyło się uroczyste przekazanie batuty orkiestry i od tego dnia Kapelmistrzem - Dyrygentem Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi "GŁOGÓW" jest Bartłomiej Gers-Nienartowicz.

Pierwszy publiczny występ orkiestry miał miejsce w 1970 roku w Powiatowym Domu Kultury w Głogowie.

Przez 36 lat próby odbywały się w salach i pomieszczeniach różnych głogowskich instytucji. Dopiero w 2005 roku orkiestra uzyskała siedzibę na okres 10 lat, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głogowie. Od 2015 roku orkiestra dostała nową siedzibę, która mieści się w budynku Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie przy ul. Wita Stwosza 2.

W skład orkiestry wchodzą muzycy amatorzy pracujący w Hucie Miedzi "GŁOGÓW", w innych zakładach pracy miasta Głogowa i okolic, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz studenci. Przez 50 lat działalności artystycznej w Orkiestrze grało ponad 400 muzyków. W chwili obecnej orkiestra liczy 40 etatowych muzyków oraz wielu muzyków wolontariuszy, a całym zespołem koordynuje Kapelmistrz-Dyrygent pod którego niezwykle kunsztowną batutą orkiestra występuje.

Od 2005 roku wraz z orkiestrą występuje grupa mażoretek, z którymi początkowo pracowała Barbara Mareńczuk-Piechocka, a obecnie z dziewczętami pracuje Renata Chrzan. Układy choreograficzne w wykonaniu dziewcząt wzbogacają występy orkiestry.

Występy[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra występuje podczas wielu miejskich i państwowych uroczystości. Występuje średnio 50 razy w roku, stanowiąc oprawę muzyczną uroczystości zakładowych, miejskich, państwowych i kościelnych. Bierze udział m.in. w Międzynarodowych Głogowskich Spotkaniach Jazzowych, obchodach Dni Głogowa i Dni Hutnika oraz daje koncerty podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta wpisały się już na stałe, odbywające się corocznie od 2000 roku Koncerty Karnawałowe oraz Majowe Koncerty Hutnicze.

Orkiestra wielokrotnie wyjeżdżała i wyjeżdża za granicę, dając koncerty w Niemczech (m.in. w miastach partnerskich Głogowa Eisenhüttenstadt, Riesa), Danii, Holandii oraz w Czechach. Orkiestra nagrała pięć płyt, m.in. z okazji 35-lecia Huty Miedzi „Głogów”, najnowsza z okazji 45-lecia pracy artystycznej Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi "GŁOGÓW" oraz

45-lecia Huty Miedzi "GŁOGÓW", premiera płyty odbyła się w 2016 roku.

Konkursy, festiwale[edytuj | edytuj kod]

W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe oraz rozrywkowe, kompozytorów polskich i zagranicznych. Brała udział w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.

  • I miejsce w Okręgowym Przeglądzie Orkiestr Dętych we Wrocławiu (1976),
  • Czołowe lokaty w Przeglądach Orkiestr Dętych w Jaworze (1984-1987),
  • I miejsca w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych w Legnicy (1984-1992, 1994, 1995, 1998 – nagroda Wojewody Legnickiego),
  • Wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Poznaniu (1993),
  • Główna nagroda w Konkursie Orkiestr Dętych w Swarzędzu (1995),
  • I miejsce w Konkursie Okręgowym Orkiestr Dętych we Wrocławiu (1995),
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Finale Orkiestr Dętych w Poznaniu (1996),
  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Legnicy – nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1997),
  • III miejsca w Konkursie Orkiestr Dętych w Danii (1999,2001),
  • Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego na Dolnośląskim Konkursie Orkiestr Dętych w Legnicy (2003),
  • Puchar Ministra Obrony Narodowej na Konkursie Orkiestr Dętych w Jaworze, w ramach Międzynarodowych Targów Chleba (2003-2005),
  • Puchar na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Czechach – Zlin (2004),
  • Srebrny Róg na Międzynarodowych Dniach Muzyki i Folkloru w Lesznie (2004),
  • Czołowe miejsca w konkursie Orkiestr Dętych w Legnicy (2004, 2005),
  • Puchar na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Czechach – Czeska Kamenica – Usti n. Łabą (2006);

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra od początku spełnia rolę kulturotwórczą, popularyzatorską, wychowawczą i artystyczną w środowisku. Za swoją muzyczną działalność orkiestra została odznaczona m.in.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]