Orkiestra Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy
Rok założenia 1968
Pochodzenie  Polska, Bydgoszcz
Gatunek muzyka rozrywkowa
Powiązania Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy
Strona internetowa

Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznychorkiestra dęta złożona z uczniów i absolwentów szkolna Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orkiestra została założona w listopadzie 1968 r. Założycielem zespołu, wieloletnim jego szefem i dyrygentem był Leon Eliasz - muzyk Filharmonii Pomorskiej i kapelmistrz orkiestr dętych. Początkowo występowała pod nazwą Harcerska Orkiestra Dęta i koncertowała tylko w środowisku szkolnym. Z czasem zespół zaczął pokazywać się na szerszym i miejskim forum, dając koncerty z okazji Dni Bydgoszczy i Dnia Nauczyciela oraz uświetniając plenerowymi występami różne imprezy sportowe. Repertuar orkiestry od samego początku uwzględniał: hymny, marsze, polonezy, krakowiaki oraz utwory o charakterze piosenkarskim i dixielandowym.

Mimo rotacji młodych muzyków, wielu z nich po skończeniu szkoły nie traciło kontaktu z orkiestrą, która zyskiwała wiele nagród i wyróżnień na przeglądach i konkursach. Stała się kolekcjonerką cennych pucharów wręczanych jej przez: władze Inowrocławia (1971), wojewodę bydgoskiego (1985), kuratora oświaty i wychowania (1988), prezydenta Inowrocławia (1994). W 1975 r. przypadła orkiestrze Nagroda Ministerstwa Oświaty i Wychowania, a w 1994 r. - Nagroda Ministra Edukacji Narodowej.

Od 1995 r. kiedy po latach pracy Leona Eliasza obdarzono tytułem Honorowego Dyrygenta, kierownictwo objął były puzonista orkiestry, absolwent WSP w Bydgoszczy - Krzysztof Beszczyński oraz Piotr Stachura.

Pod jego batutą zespół kontynuował pasmo sukcesów. Zdobył m.in. II miejsce na XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych o Puchar Marszałka Sejmiku Samorządowego (1999) oraz Grand Prix OFMOD w Inowrocławiu w 2001 r. Orkiestra występowała wielokrotnie za granicą: NRD (1983), Turcja (1990), Francja (1991), Szwecja (2000), Niemcy (2007). Od 2006 roku współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zespół plasuje się w czołówce krajowych młodzieżowych orkiestr dętych. Uświetnia swoją grą uroczystości szkolne, miejskie, kościelne i środowiskowe. Zespół tworzą uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Elektronicznych oraz z innych szkół średnich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]