Orkowie (Warhammer 40,000)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Orkowie

Orkowie – jedna z głównych ras w uniwersum Warhammer 40,000. Są oni grywalną stroną w grze bitewnej Warhammer 40,000, a także w wielu grach komputerowych osadzonych w tym uniwersum.

Charakterystyka[edytuj]

Orkowie są barbarzyńską, żądną krwi i brutalną rasą, wprost kochającą wojnę. Tak naprawdę rasa ta obejmuje również ich pomniejszych kuzynów, Gretchin i Snotling, ale to Orkowie są dominującą kastą – są więksi, twardsi, okrutniejsi i bardziej skłonni do walki niż ich pobratymcy.

Typowy Ork wzrostem przypomina człowieka, aczkolwiek po całkowitym wyprostowaniu się jest wyższy. Ma muskularną budowę ciała i odznacza się znaczną siłą. Wysunięta szczęka z wystającymi kłami, naturalnie łysa czaszka oraz zielona skóra dopełniają zewnętrznego obrazu Orka.

Historia[edytuj]

Macierzysty świat Orków zamieszkiwała pierwotnie rasa Orkoidów, która była bardzo inteligentna i zainicjowała ekspansję Orków w przestrzeni kosmicznej. Potomkami tejże rasy są Snotlingi. Wysoka inteligencja pierwotnej rasy powstała zapewne dzięki genetycznej mutacji mózgu, która spowodowana została przez występujące na tej planecie grzyby. Mózgole, jak ich nazwano, byli słabi fizycznie, w związku z czym zaczęli „hodować” mniej inteligentnych, ale za to twardszych i brutalniejszych Orków oraz Grotów. Mózgole rozpoczęli podróże kosmiczne, ale szybko okazało się, że grzyby stanowiące podstawę ich pożywienia mogą być uprawiane tylko w jaskiniach w macierzystym świecie Orków. Tak więc powstające w coraz dalszych zakątkach kosmosu posterunki Mózgole były uzależnione od dostaw grzybów z ojczyzny. Niestety, dostawy te niekiedy przepadały, a Mózgole byli odcięci od tego swoistego „narkotyku” przez wiele lat. Wtedy też władzę zaczęli przejmować Orkowie. Natomiast na ojczystej planecie również doszło do zmian. Orkowie, którym Mózgole zabraniali jeść grzyby, zaczęli zastanawiać się nad powodem takich zakazów i zaczęli je jeść. Doszło do tego, że nie pozostał żaden okaz. Grzyby nie spowodowały żadnych zmian w mózgach Orków, ponieważ nie żyli oni z nimi w symbiozie, natomiast Mózgole powoli wyginęli. Ich potomkowie nigdy już nie osiągnęli takiej inteligencji. W chwili obecnej cywilizacja Orków musi zmierzyć się z głównym problemem – podtrzymaniem rozwoju technologii. W tym celu wykorzystują niewolników. Czasami całe planety i ich mieszkańcy wykorzystywani zostają do wytwarzania uzbrojenia.