Orle Gniazda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orle Gniazda
Ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku w Mirowie
Zamek w Bobolicach
Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Zamek w Będzinie
Ruiny zamku w Rabsztynie
Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie
Ruiny zamku Lipowiec w Babicach
Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej

Orle Gniazda – system średniowiecznych zamków, niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Większość z zamków na tym obszarze została wybudowana na trudno dostępnych wapiennych skałach (na podobieństwo orlich gniazd) Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska, które nastąpiły w 1327 i w 1345 roku.

Zamki królewskie[edytuj | edytuj kod]

Zamkami królewskimi znajdującymi się na tym terenie były:

Zamki prywatne[edytuj | edytuj kod]

Powyższe zamki były wsparte przez zamki prywatne:

Strażnice[edytuj | edytuj kod]

Ponadto istniały strażnice w takich miejscowościach jak: Dubie, Giebło, Klucze, Kwaśniów, Częstochowa-Mirów, Wiesiółka, Złoty Potok.

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Większość zamków łączy szlak turystyczny czerwony czerwony znakowany szlak turystyczny, tzw. Szlak Orlich Gniazd liczący ok. 163 km długości.

Na trasie tego szlaku znajdują się ruiny zamków: Olsztyn, Ostrężnik, Mirów, Morsko, Ogrodzieniec, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn i Ojców oraz odbudowane zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach. Napotkamy na nim także pałace w Złotym Potoku i Pilicy.

Szlak przebiega również przez szereg rezerwatów przyrody. Pierwszymi ciekawymi miejscami są olsztyńskie rezerwaty: Zielona Góra i Sokole Góry. Dalej szlak biegnie przez Rezerwat Parkowe, rezerwaty Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń oraz Ojcowski Park Narodowy.

Szlak zaczyna się w centrum Częstochowy obok kościoła św. Zygmunta, a kończy w pobliżu Wawelu w Krakowie. Prawie cały szlak wiedzie bardzo urozmaiconym, skalistym terenem z wieloma osobliwościami przyrodniczymi i historycznymi. Po drodze napotykamy również wiele zabytkowych kościołów, m.in. w następujących miejscowościach:

Wytyczono również alternatywny szlak turystyczny niebieski Szlak Warowni Jurajskich prowadzący przez miejsca pominięte przez Szlak Orlich Gniazd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]