Hajastani Regbii Federacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ormiańska Federacja Rugby)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Հայաստան Ռեգբիի ֆեդերացիա
Федерация регби Армении
Państwo  Armenia
Dziedzina rugby union
Prezes Yuri Béglaryan
Adres 4, Freeway Tsitsernakaberg, 0082 Erywań
brak współrzędnych

Ormiańska Federacja Rugby – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Armenii, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem ormiańskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

Odpowiedzialny jest za prowadzenie ormiańskich drużyn narodowych, a także za szkolenie zawodników oraz organizowanie krajowych rozgrywek ligowych i pucharowych. Zrzesza około 200 zawodników.

Rugby zaczęło rozwijać się na terenie obecnej Armenii w połowie lat sześćdziesiątych, drużyna z Erywania uczestniczyła w rozgrywkach o mistrzostwo ZSRR, a jej zawodnicy występowali w reprezentacji tego kraju. Po uzyskaniu niepodległości rugby w tym kraju zaczęli wspierać członkowie ormiańskiej diaspory, w szczególności z Francji[1]. Federacja powstała w 2000 roku, dwa lata później została członkiem FIRA-AER, członkiem stowarzyszonym IRB została natomiast w 2004 roku. Członkostwo w europejskim związku zostało w 2014 roku zawieszone[2]. Jest uznawana przez Armeński Komitet Olimpijski[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Diaspora and Armenian rugby revival project (ang.). armrugby.am. [dostęp 2011-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)].
  2. World Rugby gives Cyprus warm welcome but Armenia and Greece the cold shoulder (ang.). insidethegames.biz. [dostęp 2015-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-12)].
  3. Ազգային ֆեդերացիաներ (orm.). armnoc.am. [dostęp 2014-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-15)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]