Orniszkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orniszkowy
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Lokalizacja

Zagórz (powiat sanocki)

Potok
Długość ~3 km
Źródło
Miejsce zachodni stok Łysej Góry
Wysokość

~400 m n.p.m.

Współrzędne

49°29′10,3″N 22°16′54,9″E/49,486194 22,281917

Ujście
Recypient Osława
Miejsce

dolne Wielopole

Współrzędne

49°29′55,8″N 22°16′29,7″E/49,498833 22,274917

Położenie na mapie Zagórza
Mapa konturowa Zagórza, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie gminy Zagórz
Mapa konturowa gminy Zagórz, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Orniszkowy – potok górski, prawy dopływ Osławy, którego źródło znajduje się na wysokości około 400 m n.p.m. na zachodnim stoku Łysej Góry (420 m n.p.m.) na Pogórzu Bukowskim. Płynie przez teren Wielopola, stanowiącego część miasta Zagórz.

Orniszkowy początkowo płynie w kierunku południowo-zachodnim, zachodnim, a następnie północnym. Jeszcze w latach 80. XX wieku w górnym biegu potoku znajdowały się dwa małe stawy hodowlane, obecnie już nieistniejące. W pobliżu kapliczki na dolnym Wielopolu Orniszkowy skręca na północny wschód, płynie przez park dworski zasilając w wodę znajdujący się tam staw[1]. Stamtąd uchodzi do Osławy w dolnym Wielopolu. Długość potoku wynosi około 3 km.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W przeszłości było tam liczne stawy hodowlane w obrębie parku dworskiego widoczne na starych mapach austriackich i polskich przedwojennych wydanych przez Wojskowy Instytut Geograficzny.