Ortokorekcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ortokorekcja – niechirurgiczna i odwracalna metoda korygowania krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu. Proces korekcji odbywa się w nocy podczas snu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek ortokeratologicznych, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki [1][2]. Dzięki temu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek czy okularów.

Metoda ortokorekcji została wprowadzona w latach 60. XX wieku przez lekarzy okulistów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki. Obecnie ortokorekcja jest jedną z wiodących dróg jaką obierają badacze w swoich poszukiwaniach, aby skutecznie zatrzymać progresję krótkowzroczności[3].

Zasada działania soczewek ortokeratologicznych[edytuj | edytuj kod]

Soczewki ortokorekcyjne mają wielokrzywiznową, tzw. odwróconą geometrię, składającą się z kilku stref o różnych krzywiznach. Stworzone są z materiału o wysokiej gazoprzepuszczalności, który zapewnia odpowiednią transmisję tlenu do rogówki.Zmiana kształtu rogówki polega na spłaszczeniu i ścieńczeniu jej centralnej części , co w rezultacie doprowadza do spadku  mocy optycznej oraz pogrubienia części obwodowej rogówki. Nie każda rogówka odpowiada w ten sam sposób na zastosowanie soczewek ortokeratologicznych, a więc  szybkość korekcji jest uzależniona od podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek i jest indywidualna dla każdego pacjenta. Po kilku miesiącach regularnego stosowania ortosoczewek rogówka dłużej utrzymuje nadany kształt, co pozwala zakładać je rzadziej. Cały proces korekcji jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka powraca do swojego pierwotnego kształtu[1][4].

Kandydaci do ortokorekcji[edytuj | edytuj kod]

Współczesne soczewki ortokeratologiczne pozwalają w pełni skorygować krótkowzroczność do -5,00 dioptrii oraz astygmatyzm do 1,5 dioptrii[5][6]. W przypadku wady wzroku znacznie wykraczającej poza ten przedział, ortokorekcja pozwala na znaczną redukcję pierwotnej wady refrakcji. Z ortosoczewek mogą korzystać dzieci od 10. roku życia[7], u których ortokorekcja może spowolnić lub zahamować postęp krótkowzroczności, jak i również osoby dorosłe.

Przeciwwskazania do ortokorekcji[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazaniami są:

 • Stany zapalne powiek i brzegów powiek
 • Zmiany zwyrodnieniowe rogówki
 • Zakażenia na tle wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym
 • Reakcje alergiczne oka i jego okolic, które mogą nasilić się poprzez noszenie soczewek lub używanie płynów do ich pielęgnacji[1][5]

Bezpieczeństwo stosowania ortokorekcji[edytuj | edytuj kod]

Ortokorekcja jest metodą bezpieczną, jeśli zostaną spełnione warunki takie jak profesjonalny dobór, uczęszczanie na wizyty kontrolne, a także przestrzeganie zasad użytkowania i pielęgnacji soczewek ortokeratologicznych. Obecnie spośród dostępnych na rynku materiałów używanych do produkcji soczewek te, z których są produkowane soczewki ortokeratologiczne, mają wysoką przepuszczalność dla tlenu, co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d http://www.okulisci.biz.pl/images/stories/ortokeratologia/KONT_03_2013_SZYMANEK_OTOKERATOLOGIA.pdf. www.okulisci.biz.pl. [dostęp 2015-07-14].
 2. http://www.okulistyka.com.pl/_kontaktologiaioptyka/?strona=artykul&wydanie=17&artykul=173. [dostęp 2015-07-14].
 3. Ortokorekcja | Nowy Wzrok. www.nowywzrok.pl. [dostęp 2015-07-14].
 4. http://www.wavecontactlenses.com/download/candy.pdf. www.wavecontactlenses.com. [dostęp 2015-07-14].
 5. a b .: KONTAKTOLOGIA I OPTYKA OKULISTYCZNA :.. www.okulistyka.com.pl. [dostęp 2015-07-14].
 6. Beata Engelhardt. Ortokorekcja dla krótkowidzów. „SHAPE”, s. 58, 2014-08-01. 
 7. Ortokorekcja niechirurgiczną metodą korekcji wad wzroku wywiad z ekspertem. „WPROST Biznes”. 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.