Orzeł kaukaski (mitologia grecka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orzeł kaukaski
Αετος Καυκασιος
Ilustracja
Orzeł kaukaski wyjadający wątrobę Prometeuszowi na obrazie Jacoba Jordaensa Prometeusz w okowach (1640)
Występowanie

Mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Tyfon

Matka

Echidna

Orzeł kaukaski (gr. Αετος Καυκασιος) – gigantyczny orzeł występujący w mitologii greckiej, będący synem potworów Tyfona i Echidny; według innej wersji miał być robotem z brązu skonstruowanym przez boga ognia, kowali i złotników Hefajstosa[1].

Orzeł kaukaski i Prometeusz[edytuj | edytuj kod]

Według mitów greckich tytan Prometeusz stworzył człowieka z gliny pomieszanej ze łzami a duszę dał mu z boskiego ognia, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga Słońca Heliosa. Jednak człowiek był o wiele słabszy od tytanów – widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna. Tytan uczynił to, mimo iż wiedział, że było to wbrew woli najwyższego z bogów Zeusa, który uważał ogień za przywilej bogów. Rozwścieczony Zeus kazał przywiązać Prometeusza do skał Kaukazu; codziennie o wschodzie Słońca przylatywał tam orzeł kaukaski i wyjadał Prometeuszowi wątrobę, która odrastała przez resztę dnia i nocy. Celem Zeusa była niekończąca się męka Prometeusza[1].

Orzeł kaukaski przez wiele lat wyjadał wątrobę tytana aż w końcu został zabity strzałą wystrzeloną z łuku przez Heraklesa (w mitologii rzymskiej znanego jako Herkules), wykonującego jedną ze swoich dwunastu prac: przyniesienie jabłek z ogrodu Hesperyd. Prometeusz odzyskał wolność, martwy orzeł kaukaski został umieszczony w gwiazdozbiorze Orła a strzała, która zabiła ptaka została umieszczona w gwiazdozbiorze Strzały[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Caucasian Eagle. Theoi Project. [dostęp 2019-03-20]. (ang.).